One Billion Rising

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Akcja One Billion Rising w Tarnowie już w niedzielę

Taniec przeciwko przemocy. Akcja ONE BILLION RISING w Tarnowie już w niedzielę

2023-02-08 14:07

„One Billion Rising, czyli Nazywam Się Miliard” to ogólnoświatowa kampania, która ma pokazywać sprzeciw wobec przemocy, głównie w sferze seksualnej. Po raz 9. do akcji włącza się również Tarnów. Uczestnicy w niedzielę, 12 lutego, spotkają się w południe na tarnowskim rynku.

Tańcem chcą wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy. Ta dotyka głównie kobiet, zarówno w sferze seksualnej, jak i psychicznej czy ekonomicznej. Dlatego organizatorzy kampanii, poprzez wspólny taniec, chcą pokazać siłę kobiety, jej prawo do decydowania i konieczność wyrażenia zgody na kontakty intymne, które w przeciwnym wypadku są gwałtem.

- Niestety statystyki wciąż przerażają. Kobiety nie tylko padają ofiarami gwałtu, ale są molestowane w miejscach publicznych, zaczepiane w wulgarny sposób i jest na to swego rodzaju przyzwolenie. Brakuje precyzyjnych zapisów prawa, które jednoznacznie określiłyby status poszkodowanej, tak by nie musiała udowadniać, że wystarczająco mocno broniła się przed napaścią. Poprzez naszą akcję chcemy dodać odwagi tym, które mają za sobą przykre doświadczenia. Pokazać, że nie są same, pomóc w działaniu, które pomoże im wyzwolić się z przemocowego związku – mówi Agata Duda, organizatorka One Billion Rising w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: o akcji One Billion Rising w Tarnowie mówi Agata Duda

Z danych różnych instytucji i tarnowskiej policji wynika, że wciąż nie wszystkie poszkodowane przemocą osoby zgłaszają takie przypadki. Powodem jest najczęściej wstyd, poczucie osamotnienia, niskie poczucie własnej wartości, obawa przed koniecznością opowiadania komuś obcemu o traumatycznym przeżyciu. Dlatego organizatorzy tarnowskiej edycji One Billion Rising w trakcie wydarzenia będą zachęcać do korzystania ze wsparcia Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tarnowie. W tej placówce, nieodpłatnie poszkodowane osoby mogą liczyć na pomoc psychologa czy terapeuty. Otrzymają też wskazówki, jakie dokumenty są im potrzebne i jak zabrać się za ich gromadzenie.

Tak polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji

„Akcja One Billion Rising, czyli Nazywam Się Miliard” odbędzie się w niedzielę, 12 lutego. Organizatorzy zapraszają o 12:00 na tarnowski rynek wszystkich, którzy sprzeciwiają się przemocy. Nie ma znaczenia wiek, ani płeć, każdy może dołączyć. Zaplanowano krótką naukę kroków tańca, który następnie zostanie wykonany wspólnie, przez wszystkich zgromadzonych. Organizatorzy dodają, że po każdej takiej akcji udaje się realnie pomóc osobom, które ośmielone wydarzeniem, zaczynają głośno mówić o swoich przemocowych doświadczeniach.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. W tych powiedzeniach brakuje nazwy zwierzęcia. Wystarczy uzupełnić puste miejsce

Pytanie 1 z 15
Gdyby ... nie skakała, toby nóżki nie złamała!