Błyskawiczna diagnoza w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie
Spektrometr masowy to nowoczesne urządzenie, które pozwala na niemal natychmiastową identyfikację drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie, grzyby, drożdże i pleśnie. Znalazł swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadkach sepsy, która zagraża życiu pacjenta. Takie urządzenie trafiło w październiku do szpitala św. Łukasza w Tarnowie, gdzie przeprowadzono dzięki niemu już kilkadziesiąt badań.
Spektrometr pozwala na znacznie szybsze postawienie diagnozy, przez co czas leczenia pacjenta skraca się do minimum. Do tej pory identyfikacja drobnoustrojów trwała nawet kilkanaście godzin. Dzięki nowemu urządzeniu specjaliści otrzymują wyniki już w kilkanaście minut i mogą od razu wdrożyć właściwą antybiotykoterapię.
– Jest to rewolucyjne urządzenie, jeżeli chodzi o diagnostykę drobnoustrojów w mikrobiologii, dlatego że identyfikacja jest prawie stuprocentowa. Bardzo zwiększa się dokładność i szybkość uzyskania wyniku. Na dodatek możemy też wykryć drobnoustroje, które są zmienione genetycznie. Dużo większe niż do tej pory jest też spektrum oznaczania – tłumaczy Agata Kołodziejczyk-Koś, kierownik Działu Diagnostyki Laboratoryjnej w szpitalu św. Łukasza.
Spektrometr jest przydatny szczególnie u pacjentów z wysoką opornością na antybiotyki, a także w ciężkich przypadkach na oddziałach anestezjologii, urologii, neurochirurgi i intensywnej terapii.
Spektrometr – jedyny taki sprzęt w regionie
Spektrometr to jedyne tego typu urządzenie w nie tylko w Tarnowie, ale też regionie. Podobny sprzęt znajduje się najbliżej w jednym z krakowskich szpitali. Tarnowskiej placówce udało się go zakupić za prawie milion złotych (999 503 zł). Środki pochodziły w całości z funduszy covidowych, które pozyskano dzięki pomocy wojewody małopolskiego.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!