Boże Narodzenia 2022. Skąd się wzięła szopka?
Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych wywodzi się ze średniowiecznych Włoch. Za jej prekursora uważa się św. Franciszka z Asyżu, który zorganizował pierwszą na świecie żywą szopkę w 1223 roku. Powstała ona w miejscowości Greccio, w grocie znajdującej się nieopodal tamtejszego klasztoru. Umieszczono w niej naturalnej wielkości żłóbek, żywe zwierzęta oraz ludzi wcielających się w Świętą Rodzinę. Miało to na celu symboliczne odtworzenie nocy, podczas której przyszedł na świat Jezus Chrystus. Pierwotnie szopki inicjowano w pobliżu zakonów franciszkańskich, ale z biegiem lat tradycja ta przyjęła się na całym świecie.
Współcześnie szopki pojawiają się przy kościołach, instytucjach kultury, prywatnych domach, a nawet w galeriach handlowych. Możemy znaleźć wśród nich: szopki tradycyjnymi figurami (Święta Rodzina: dzieciątko Jezus, Maryja, Józef; Trzej Królowie, pasterze, aniołowie, zwierzęta: wół, osioł i owce; Gwiazda Betlejemska), instalacje ruchome, stajenki z żywymi zwierzętami, a także tzw. żywe szopki, w których bożonarodzeniowa opowieść jest odgrywana przez ludzi. Zazwyczaj budowa szopek wiąże się z wprowadzaniem do niej elementów regionalnych czy historycznych. W Polsce pojawiła się nawet polityczna szopka noworoczna, która miała charakter satyryczny.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Polecany artykuł: