Wiadomości

Światowy Dzień Kota – spotkanie on-line w Tarnowskim Azylu dla Zwierząt

2025-02-14 12:58

Zbliża się Światowy Dzień Kota. To święto przypada 17 lutego. Z tej okazji Tarnowski Azyl dla Zwierząt inauguruje cykl on line’owych spotkań ze specjalistami. Pierwsze będzie poświęcone właśnie kotom.

Wcisną się w najmniejszą szczelinę, kochają kartony i rządzą Internetem. Mowa o kotach, które 17 lutego mają swoje święto. Zwierzęta czczone w starożytnym Egipcie, prześladowane w średniowieczu, dziś mają ogromną rzeszę miłośników. Wbrew krzywdzącym opiniom, koty to bardzo czyste zwierzęta, które potrafią się przywiązać i pozytywnie oddziałują na człowieka.

- Są badania, które dowodzą, że głaskanie kota skutecznie obniża ciśnienie krwi, reguluje stres, pomaga zwalczać depresję. Nie można się nie uśmiechnąć na widok kota i tego, co on wyczynia. Jeżeli ktoś już raz miał w domu takiego pupila, to nie będzie umiał bez kota żyć. Ten dom wydaje się bardzo pusty, brakuje w nim takiej zwierzęcej miłości – przekonuje Magdalena Kusek, technik weterynarii, zoopsycholog i behawiorystka kotów.

POSŁUCHAJ: mówi Magalena Kusek, technik weterynarii, zoopsycholog, behawiorystka kotów

Krąży opinia, że to nie my wybieramy kota, tylko kot wybiera swojego człowieka. I rzeczywiście, pracownicy tarnowskiego Azylu dla Zwierząt znają przypadki, kiedy rodzina przychodzi po upatrzone wcześniej zwierzę, ale wraca do domu z zupełnie innym. Decydujący się na adopcję kota muszą mieć świadomość, że chociaż przywożą do domu puchatą kulkę, to zyskują małego drapieżnika, który nie będzie respektował zegarka. Koty są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, bo właśnie wtedy są aktywne ich potencjalne ofiary, a polowanie to naturalna potrzeba kota.

ESKA: Vito Bambino odmówił występu na festiwalu Podsiadły! "Musiałem odpuścić"

Jak podkreśla Magdalena Kusek, o te kocie potrzeby trzeba dbać, by uniknąć kłopotów z pupilem. Elementy wyposażenia, jak drapaki, legowiska, miski czy kuweta muszą odpowiadać naszemu kotu. W przeciwnym razie, bez względu na ich wysoką cenę, kot nie będzie z nich korzystał. I chociaż najchętniej ukrylibyśmy przed wzrokiem gości kocią kuwetę, to należy pamiętać, że musi ona stać w miejscu, które nasz pupil będzie akceptował. Inaczej można się spodziewać przykrych niespodzianek w miejscach, które nie są przeznaczone na kocią toaletę.

Koty to ciecz. Obserwując wyczyny puchatych czworonogów, można zgodzić się z tym zabawnym twierdzeniem. Wyjątkową giętkość koty zawdzięczają szczątkowym obojczykom, a dodatkowo wibrysy pomagają ustalić, czy zwierzak wciśnie się w upatrzone przez siebie miejsce. Niestety, w ostatnim czasie weterynarze coraz częściej obserwują przypadki otyłości wśród kotów. Dlatego specjaliści radzą, by większą uwagę zwracać na jakość i skład karmy. Wysoko przetworzone wędliny, które nie szkodzą człowiekowi, dla kota mogą okazać się zgubne. Jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do przyswajania zbyt dużej ilości węglowodanów.

Jest kot w domu, nie ma samotności w łazience. Właściciele czworonogów przyznają, że pupile często nie odstępują ich na krok, zwłaszcza podczas porannej toalety, czy wykonywania makijażu. Mając kota trzeba pogodzić się z tym, że ciekawski zwierzak będzie nam towarzyszył w różnych sytuacjach, zwłaszcza jeżeli cały czas spędza w domu. Koty niewychodzące wymagają zapewnienia im rozrywek, które zajmą uwagę zwierzaka i spełnią podstawową potrzebę eksploracji i polowania. Koty, które wychodzą, realizują te potrzeby na zewnątrz. Warto jednak pamiętać o czyhających na nie niebezpieczeństwach, w postaci samochodów czy dzikich zwierząt.

Co robić, aby nasz kot był szczęśliwy? Jak prawidłowo go karmić, jakie zabawki wybierać i kiedy szukać pomocy weterynarza? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas spotkania on-line, na które w sobotę, 15 lutego, zaprasza tarnowski Azyl dla Zwierząt. Wydarzenie na profilu FB tej placówki rozpocznie się o godzinie 16:00. Okazją jest nadchodzący Światowy Dzień Kota, jednak jak informują organizatorzy, będzie to inauguracja stałego cyklu, w którym specjaliści będą przybliżać wiedzę na temat zwierząt domowych. Przewidziano również czas na zadawanie pytań i odpowiedzi zaproszonych gości. A więcej o kotach i ich zwyczajach w naszej rozmowie – POSŁUCHAJ PODCASTU.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Sprawdź, czy znasz polskie przesądy. Czarny kot i wstawanie lewą nogą to nie wszystko!
Pytanie 1 z 10
Panna młoda w trakcie ceremonii powinna mieć przy sobie coś w kolorze...