Szkoła

i

Autor: geralt/Pixabay/cc0 Na uczniów pierwszych klas czeka ponad dwa tysiące miejsc

Suma punktów, czy miejsce zamieszkania? Co decyduje o przyjęciu do szkoły?[AUDIO]

2021-06-07 15:14

„Uczniowie spoza Tarnowa są blokowani i mają mniejsze szanse na dostanie się do wybranej szkoły w Tarnowie”. Takie informacje od pewnego czasu pojawiają się, głównie w mediach społecznościowych, powodując panikę wśród ósmoklasistów i ich rodziców. Czy faktycznie dzieciom z Tarnowa jest łatwiej? Dyrektorka Wydziału Edukacji tarnowskiego Urzędu Miasta rozwiewa wątpliwości.

Rekrutacja do szkół średnich to bardzo gorący czas dla uczniów i ich rodziców. Stresu dostarczył egzamin na zakończenie szkoły podstawowej, a teraz starania o przyjęcie do wymarzonej szkoły. Oliwy do ognia dolały pojawiające się w ostatnich dniach pogłoski, jakoby uczniowie mieszkający poza Tarnowem byli blokowani w procesie rekrutacji i mieli mniejsze szanse na przyjęcie do szkół. To zbulwersowało wiele osób, które dopatrywały się w tym jawnej dyskryminacji dzieci spoza miasta. Jak jest w rzeczywistości? Wątpliwości rozwiewa szefowa Wydziału Edukacji tarnowskiego magistratu.

POSŁUCHAJ: O rekrutacji do szkół średnich mówi Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału Edukacji UMT

- Suma punktów z ocen i egzaminu ósmoklasisty. Właśnie to, a nie miejsce zamieszkania ucznia, decyduje o tym, czy dziecko dostanie się do wybranej szkoły. Mury tarnowskich szkół są otwarte dla wszystkich chętnych ósmoklasistów. Czy to uczeń z Tarnowa, Tuchowa czy Ciężkowic, nie ma to żadnego znaczenia. Planujemy w Tym roku ponad 1200 miejsc dla uczniów spoza Tarnowa, a w szkołach publicznych w mieście mamy 886 uczniów, więc ponad 2 tysiące miejsc jest przygotowane. Doświadczenie pokazuje, że z roku na rok, ubywa nam uczniów z zewnątrz miasta. W tamtym roku to było około 60 procent, w tym planujemy, że będzie ich około 55 procent, w stosunku do wszystkich pierwszoklasistów. Czyli zapraszamy do szkół więcej uczniów spoza Tarnowa, niż z miasta – mówi Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału edukacji tarnowskiego Urzędu Miasta.

Taneczne wyzwanie na nowosądeckim Rynku

W nowym roku szkolnym w Tarnowie zostaną otwarte 62 nowe oddziały klas pierwszych. 32 powstaną w liceach ogólnokształcących, a 30 w szkołach technicznych i branżowych. Statystyki pokazują, że zwykle nieco ponad połowa uczniów decyduje się kontynuować naukę w liceach, dlatego tych odziałów ma być więcej. Szkoły techniczne dają takie samo wykształcenie, ale absolwent dodatkowo kończy ją mając zawód w ręce. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się kierunki i zawody poszukiwane na rynku pracy, takie jak automatyk, robotyk, mechatronik, czy elektryk. Na brak zainteresowania nie narzeka także szkoła budowlana, która oferuje takie kierunki jak geodeta, energie odnawialne i budownictwo. Uczniowie wybierają też zawód technologa mody, albo fototechnika. Nie brakuje chętnych, którzy wybierają kierunki gastronomiczne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to
Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?