Z danych statystycznych wynika, że mieszkańcy miasta ustawowy obowiązek spisania się wykonują sami przez internet. Wielu z nich umawia się z rachmistrzem na konkretny dzień. Nie brakuje też takich, którzy sami pojawiają się w urzędzie miejskim.
- Takie wizyty umawiane są telefonicznie. Osby, które do nas przychodzą tłumaczą, że nie mają zaufania do rozmów telefonicznych, do podawania danych przez Internet, ponieważ – jak mówią – urząd w ich ocenie ma lepsze zabezpieczenia i wolą być spisani w urzędzie. Bywa też tak, że ktoś się obawia, że sobie nie poradzi i woli skorzystać z naszej pomocy – tłumaczy Małgorzata Słomka – Narożańska z Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta Tarnowa.
Polecany artykuł:
W wielu przypadkach bywa też tak, że mieszkańcy zachowują ostrożność. Dzwoniąc do urzędu potwierdzają tożsamość rachmistrzów. Udział w spisie jest obowiązkowy. Urzędnicy zapewniają, że dane objęte są tajemnicą statystyczną. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa od kwietnia i potrwa do końca września. Dotychczas spisała się połowa mieszkańców Tarnowa.
Polecany artykuł: