Paweł Wałaszek

i

Autor: Tomasz Piszczek Paweł Wałaszek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie

Skrzyszów: Ognisko ASF w jednym z gospodarstw. Ubito 50 świń

2021-07-14 13:00

To pierwszy przypadek w Małopolsce. Badania laboratoryjne potwierdziły wystąpienie ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie powiatu tarnowskiego. Zachorowało kilkanaście świń z jednego z gospodarstw w gminie Skrzyszów. Całe stado zostało zlikwidowane. Powiatowy Lekarz Weterynarii ustala jak doszło do zakażenia.

Pierwszy przypadek ASF w Małopolsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie potwierdził pierwsze ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie Małopolski. Zachorowało kilkanaście świń na terenie jednego z gospodarstw w gminie Skrzyszów. Pozytywny wynik badań laboratoryjnych przyszedł w nocy z wtorku (13.07.) na środę (14.07.). Natychmiast podjęto decyzję o likwidacji tego stada. Ubitych zostało w sumie 50 świń, a następnie przekazano je do zakładu utylizacji. To jednak nie koniec środków, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się tej wyjątkowo zaraźliwej choroby.

- Nie ma tam już żadnej świni. Pomieszczenia w których przebywały są myte i dezynfekowane. Zutylizowany zostanie też pozostały po nich obornik - tłumaczy lek. wet. Paweł Wałaszek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie. Ponadto pracownicy Inspekcji kontrolują gospodarstwa, gdzie hodowana jest trzoda chlewna w promieniu kilometra od stwierdzonego ogniska. Sprawdzamy je zarówno pod kątem występowania niepokojących objawów u świń, jak i kontrolujemy dokumentację czy hodowcy przestrzegają środków ostrożności.

Środki zapobiegawcze przed rozprzestrzenieniem się ASF

Afrykański Pomór Świń jest bardzo zaraźliwy. Chorobę można przynieść do gospodarstwa na podeszwie butów, kołach samochodu, czy sianie zebranym w okolicy lasu. Choroba na świnie przechodzi najczęściej od dzików. Ich wydzielina potrafi bardzo długo utrzymywać się na ziemi, czy sianie stąd tak łatwo o zakażenie. Trwa ustalanie, jak było w przypadku gospodarstwa w gminie Skrzyszów. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF w regionie Wojewoda Małopolski wyda decyzję administracyjną zakazującą pobliskim hodowcom wyprowadzania świń na zewnątrz, sprzedaży ich ani przemieszczania.

Co z odszkodowaniem?

ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu. Jeśli hodowca przestrzegał wszystkich procedur związanych z hodowlą trzody chlewnej zostanie mu wypłacone odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Jeśli do zakażenia doszło z winy gospodarza, ten nie ma co liczyć na rekompensatę.

Dodajmy że ograniczenia, które wprowadzi Wojewoda Małopolski obejmą do 600 gospodarstw w promieniu 10 kilometrów od wystąpienia ogniska ASF, gdzie hodowanych jest około 20 tysięcy świń.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?
Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Raport z Anteny 14.07