Ciekawostki

Sala Lustrzana w Tarnowie. Kiedyś koncertował w niej Ignacy Jan Paderewski, teraz obraduje Rada Miejska [GALERIA]

2024-03-13 9:39

Budynek dawnej Kasy Oszczędności, zwany również Salą Lustrzaną, znajduje się w centrum Tarnowa przy ulicy Wałowej 10. Powstał w latach 1880-1882 dla Miejskiej Kasy Oszczędności, której siedziba mieściła się w nim do lat 50. XX wieku. Przed II wojną światową pełnił funkcję centrum finansowego i kulturalnego miasta, w którym odbywały się uroczyste bale, przedstawienia, rauty i koncerty. Gościli w niej tacy znakomici artyści, jak: Eugéne Ysaÿe, Pablo Sarasate, Władysław Żeleński czy Ignacy Jan Paderewski.

Sala Lustrzana w Tarnowie. Kiedyś było w niej centrum kulturalne miasta

Budynek dawnej Kasy Oszczędności w Tarnowie, zwany również Salą Lustrzaną, powstał w latach 1880–1882 dla Miejskiej Kasy Oszczędności. Przed II wojną światową była to jedna z najbardziej reprezentatywnych miejskich budowli. To właśnie w niej znajdowało się centrum kulturalne miasta. W sali balowej Towarzystwa Kasynowego, zwanej wówczas Salą Kasyna, odbywały się liczne wydarzenia uroczystej rangi. Organizowano tam huczne bale, przedstawienia, rauty, a także koncerty. W budynku wystąpili m.in. Eugéne Ysaÿe, Pablo Sarasate, Władysław Żeleński czy Ignacy Jan Paderewski. Po zakończeniu wojny do 1964 roku w budynku funkcjonował komitet Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W 1976 roku budynek dawnej Kasy Oszczędności w Tarnowie został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych ówczesnego województwa tarnowskiego. Budowla, będąca perłą eklektyzmu i neorenesansu, jest obecnie miejscem spotkań tarnowskich radnych, którzy spotykają się w Sali Lustrzanej na comiesięcznych sesjach. Odbywają się tam również wydarzenia okolicznościowe, a także udzielane są śluby cywilne.

Budynek dawnej Kasy Oszczędności przy ulicy Wałowej w Tarnowie [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Kobiety w przebojach PRL. Jak dobrze pamiętasz piosenki z tamtych lat?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Być kobietą” Alicji Majewskiej. „Być kobietą, być kobietą - marzę ciągle będąc dzieckiem, być kobietą, bo kobiety są...”
Tragiczna śmierć młodych polskich aktorek. Niezapomniani