WKU

i

Autor: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie/materiały prasowe W poniedziałek rozpocznie się kwalifikacja wojskowa w regionie

Rusza kwalifikacja wojskowa. Czy masz obowiązek się zgłosić?

2021-08-06 15:15

To dotyczy ponad 4,5 tysiąca młodych ludzi, mężczyzn i kobiet, w regionie tarnowskim. W poniedziałek (9 sierpnia) rusza przesuwana z powodu pandemii koronawirusa, kwalifikacja wojskowa. Wezwani mają się stawić przed komisją lekarską. Dostaną kategorię zdrowia i książeczkę wojskową.

Pierwsza Powiatowa Komisja Lekarska rozpocznie działalność w poniedziałek (9 sierpnia) w powiecie brzeskim. Będzie pracowała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Królowej Jadwigi w Brzesku, aż do 7 września. Na początek stawić mają się mieszkańcy gminy Borzęcin. W powiecie tarnowskim wezwani będą stawać przed Komisją od 23 sierpnia do 5 listopada. W powiecie bocheńskim kwalifikacja potrwa od 13 września do 27 października. W samym Tarnowie młodzi ludzie będą kwalifikowani od 17 września do 4 listopada, natomiast od 25 października do 10 listopada będzie pracować Komisja dla powiatu dąbrowskiego.

W tym roku kwalifikacja wojskowa dotyczy mężczyzn urodzonych w 2002 roku, w latach 1997-2001, jeżeli nie określono dotąd ich zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby urodzone w latach 2000 - 2001, które na przykład zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby. Ale przed Powiatowymi Komisjami Lekarskimi staną również kobiety urodzone w latach 1997–2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, między innymi medyczne.

Prowadziły agencję towarzyską w Toruniu. Trafiły za kratki

Wezwana osoba musi mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, aktualną fotografię do książeczki wojskowej, dokumentację medyczną, jeżeli ma problemy zdrowotne, dokumenty potwierdzające wykształcenie, a jeśli się uczy - zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Trzeba pamiętać, że stawiennictwo przed Powiatową Komisją Lekarską jest obowiązkowe. W razie takiej konieczności można wnioskować o zmianę wyznaczonego terminu. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować nawet przymusowym doprowadzeniem przez policję. Natomiast uregulowanie kwestii związanych ze służbą wojskową może być pomocne podczas starania się o pracę w niektórych branżach i firmach.

- Kwalifikacja Wojskowa to również okazja do zainteresowania młodych ludzi zawodową służbą wojskową. Na miejscu będą nasi przedstawiciele, którzy nakreślą możliwości związania swojej przyszłości zawodowej z wojskiem. To możliwość kształcenia, zdobywania i podnoszenia kwalifikacji, a także gwarancja atrakcyjnego wynagrodzenia - mówi porucznik Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie.

W wyniku kwalifikacji młody człowiek otrzymuje jedną z czterech kategorii zdrowia. „A” oznacza osobę zdolną do czynnej służby. Kategorię „B” otrzymują osoby czasowo niezdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej. Osoby z kategorią „D” nie są zdolne do czynnej służby wojskowej, ale mogą trafić na niektóre stanowiska przeznaczone dla terytorialnej służby wojskowej. Ostatnia kategoria „E” oznacza, że kandydat jest trwale niezdolny do czynnej służby.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Które polskie powstanie wybuchło w 1863 r.?