Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie organizuje szkolenia

i

Autor: Radio ESKA

Praca

Rewolucja w urzędach pracy! Nowa ustawa zmieni wizerunek „pośredniaków”?

2023-05-01 14:43

Rząd chce ocieplić wizerunek urzędów pracy. Pierwszym krokiem do osiągnięcia upragnionego celu ma być nowa ustawa o aktywności zawodowej. Dzięki niej, jak twierdzi wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, będą się one nie tylko lepiej kojarzyły, ale również realnie pomagały osobom poszukującym zatrudnienia. Jedną ze zmian ma być przeniesieni ubezpieczenia zdrowotnego z „pośredniaków” do ZUS.

Ubezpieczenie zdrowotne w ZUS, a nie w urzędzie pracy

Proponowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy o aktywności zawodowej, jak informuje Polska Agencja Prasowa, ma zastąpić ustawę z kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach ryku pracy. Projekt jest częścią założeń zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności odnoszących się do kompleksowej modernizacji instytucji polskiego rynku pracy.

– Zmiany mają uelastycznić funkcjonowanie urzędów pracy, tak, by bardziej zajęły się osobami, które naprawdę tej pracy szukają. Chcemy, by urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia – powiedział w rozmowie z PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Jednym z złożeń projektu jest przeniesienie ubezpieczenia zdrowotnego z urzędów pracy do ZUS. Jest to spowodowane badaniami resortu, z których wynika, że w 2021 roku 38,7 proc. bezrobotnych jako główny powód rejestracji w powiatowym urzędzie pracy wskazywało chęć posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Jeszcze więcej osób odpowiadało tak w poprzednich latach: 2020 – 57,6 proc., 2019 – 43,1 proc., 2018 – 45 proc.

– Wadą obecnego systemu jest to, że duża część osób rejestruje się w powiatowych urzędach pracy jako bezrobotni tylko po to, aby zostać objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem wniosek o ubezpieczenie zdrowotne będzie składany do ZUS wyłączenie elektronicznie za pośrednictwem profilu informatycznego ZUS – zaznaczył w rozmowie z PAP Stanisław Szwed.

Stały kontakt bezrobotnego z indywidualnym doradcą i wyższy zasiłek

Zdaniem wiceministra urzędy pracy były do tej pory nastawione na wysokie bezrobocie. Jednakże sytuacja na rynku pracy jest obecnie inna, dlatego też wymaga zmiany podejścia w stosunku do osób bezrobotnych. Nowe przepisy pozwolą osobom poszukującym zatrudnienia na stały kontakt z indywidualnym doradcą, również online. Mógłby być on też utrzymywany po podjęciu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej. Ponadto projekt przewiduje odstąpienie od sankcji w związku z nieprzyjęciem pracy z urzędu.

– Dzisiaj jest taka sytuacja, że bezrobotny przychodzi do urzędu pracy i jak nie zaakceptuje zaproponowanej oferty, to jest wykreślany. Po tych zmianach będzie to niemożliwe, bo chodzi o to, żeby ta oferta pracy była zgodna z jego oczekiwaniami – zauważył wiceminister (PAP).

Nowa ustawa zakłada również rezygnację z najniższego zasiłku wynoszącego 80 proc., czyli 1043,30 złotych brutto, zasiłku podstawowego dla bezrobotnych mających staż pracy do 5 lat. Takie osoby otrzymywałyby zasiłek w wysokości 100 proc., który wynosi obecnie 1304,10 złotych brutto.

Resort nie przewiduje natomiast dokonania zmian w przypadku warunków koniecznych do uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, przede wszystkim okresy aktywności zawodowej dające prawo zasiłku. Nie zmienią się też okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Podstawowy wynosi 180 dni, a wydłużony 365 dni.

Skuteczniejsze docieranie do osób biernych zawodowo

Nowe przepisy ukierunkują działalność urzędów pracy na aktywizację zawodową rodziców wychowujących dzieci oraz dotarcie do osób biernych zawodowo. Pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w formach pomocy otrzymają m.in. bezrobotni członkowie rodzin wielodzietnych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Projekt zniesie również właściwości urzędu pracy ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego.

– Bezrobotny będzie miał możliwość wyboru urzędu pracy, z którym będzie współpracował. Przyjęte rozwiązanie umożliwi łatwy kontakt bezrobotnego z tym urzędem pracy, z którym chce współpracować – wyjaśnił wiceminister (PAP).

Przygotowywana ustawa skróci także czas na poszukiwanie pracy za sprawą wdrożenia centralnej bazy CV, gdzie po wprowadzeniu profilu zawodowego bezrobotny będzie otrzymywał informacje o nowych ofertach pracy w CBOP, które będą dopasowane do jego kwalifikacji zawodowych. Udostępniona zostanie też aplikacja ePraca, która umożliwi przeszukiwanie ofert.

Poza tym w projekcie zastąpiono przygotowanie zawodowe dorosłych tzw. stażem plus. Daje on m.in. możliwość wydłużenia stażu, wprowadzenie mechanizmu motywującego stażystę oraz premię dla pracodawcy w przypadku przystąpienia przez stażystę do weryfikacji wiedzy i umiejętności nabytych podczas stażu i uzyskania kwalifikacji.

Wyższe stypendia i granty

Ustawa przewiduje również zwiększenie stypendiów stażowych z 120 proc. do 140 proc. zasiłku dla bezrobotnych, realizację stażu w niepełnym wymiarze godzin (minimum 20 godzin w tygodniu), a także możliwość umorzenia 20 proc. pożyczki edukacyjnej. Pojawi się też dofinansowanie kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych, którzy mają ukończone 50 lat albo poszukujących pracy, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). O status osoby bezrobotnej będą mogli się również starać rolnicy.

Dodatkowo zostaną wprowadzone granty na utworzenie stanowiska pracy zdalnej dla bezrobotnych rodziców, którzy wracają na rynek pracy. Wyniosą one do 3-krotność minimalnego wynagrodzenia. Z takiej samej formy pomocy będą mogli skorzystać opiekunowie osób niepełnosprawnych. W tym przypadku dofinansowanie wyniesie do 12-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Nowe przepisy, jak zapowiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Słynni prezydenci USA. Znane nazwiska, lecz trudne pytania. Nawet amerykaniści będą mieć problem

Pytanie 1 z 12
Już dziś w Polsce gościmy Joe Bidena. Którym jest on prezydentem USA w historii?
Andrzej Grabowski u Jaruzelskiej o Ferdku Kiepskim: „przyjechał i JAJA SOBIE ROBI”