Budynek przy ulicy Św. Anny w Tarnowie, w którym od momentu wybuchu wojny chronią się uchodźcy z Ukrainy, jest gruntownie modernizowany. Fundacja Leroy Merlin Polska, już w ubiegłym roku podpisała umowę na wykonanie tego zadania z prezydentem Tarnowa. Prace rozpoczęły się w grudniu po świętach i miały potrwać do końca czerwca. Nie udało się ich jednak zakończyć w terminie, bo remont okazał się bardziej skomplikowany, a prace są prowadzone tak, by uchodźców nie trzeba było przenosić do innych obiektów. W ramach prac zmodernizowano już ponad 40 pokoi, a teraz trwają remonty łazienek. Ekipa budowlańców dosłownie „pruła” ściany, bo wymiany wymagały instalacje, pamiętające jeszcze lata 60-te ubiegłego wieku.
- Wspólne umywalnie dla całego piętra, zamieniono w kilka mniejszych łazienek. Na każdym piętrze powstało pięć pojedynczych pomieszczeń. Każda łazienka będzie zamykana i przypisana mieszkańcom kilku konkretnych pokoi. Dodatkowo planowana jest ogólnodostępna ubikacja z umywalką, pomieszczenie pralni, oraz ujęcie wody do potrzeb sprzątania przestrzeni wspólnych Obecnie trwa montaż kabin prysznicowych, toalet i umywalek. Najpierw jednak trzeba było wyburzyć wszystkie ścianki działowe. Ilość gruzu przeszła oczekiwania naszej ekipy remontowej! Najbardziej zaskoczyły nas „pancerne” prysznice, których usunięcie nastręczyło najwięcej trudności – śmieje się Filip Mazurek, szef ekipy remontowej.
W ramach remontu odnowiono już wszystkie pomieszczenia, w których mieszkają uchodźcy z Ukrainy. Odnowiono podłogi, ściany i sufity, pokoje wyposażono w nowe instalacje elektryczne i niezbędne sprzęty. Udało się również wymienić źródło ogrzewania.
- Nasi mieszkańcy na pewno nie zmarzną. Uchodźcy z Ukrainy, mieszkający w budynku dawnej Bursy Międzyszkolnej przy ulicy św. Anny w Tarnowie, tej zimy będą mogli korzystać z nowoczesnego ogrzewania. To zasługa nowego pieca, który został właśnie zainstalowany w kotłowni. Urządzenie jest ekologiczne i energooszczędne oraz bezpieczne w użytkowaniu. Ten piec zabezpieczy ciepło i ogrzewanie wody. Pozwoli też obniżyć koszty eksploatacji budynku. Jego zakup to wydatek 150 tysięcy złotych. Pieniądze udało się pozyskać z Małopolskiej Tarczy Humanitarnej – Funduszy Europejskich dla Ukrainy – mówi Grzegorz Habel z Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Miasta Tarnowa.
Polecany artykuł:
Aktualnie w dawnej Bursie przebywa 95 osób, w tym 38 dzieci, w wieku od jednego roku, do nastolatków. Remont trwa etapami, bez konieczności ich wykwaterowania. Ekipy zaczęły pracę po świętach Bożego Narodzenia w 2022 roku. Według zapowiedzi remont ostatecznie zakończy się w grudniu tego roku.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]