Roman Kostrzewski

i

Autor: Jakub Kocój, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Roman Kostrzewski - wokalista grupy KAT w latach 1981-2004

QUIZ

Quiz. W PRL nikt nie grał tak, jak KAT. Jak dobrze znasz legendę polskiego metalu?

W PRL nikt nie grał tak mocno, jak KAT. Katowicka grupa, która powstała na przełomie 1979 i 1980 roku z inicjatywy gitarzysty Piotra Luczyka i perkusisty Ireneusza Lotha, jest określana mianem prekursora polskiego heavy i thrash metalu. Najlepszy okres KATa przypada na lata, kiedy wokalistą zespołu był Roman Kostrzewski. Płyty nagrane z nim na szpicy są uznawane przez fanów i krytyków za największe osiągnięcia w historii rodzimego metalu. Przygotowaliśmy dla was QUIZ, w którym przypomnicie sobie twórczość KATa. Komplet punktów zdobędą tylko prawdziwi fani!

Jak dobrze znasz legendę polskiego heavy i thrash metalu? Quiz dla fanów grupy KAT

Początki polskiej muzyki metalowej sięgają czasów głębokiego PRL. To właśnie w Polsce Ludowej, na przełomie lat 70. i 80., zadebiutowały heavymetalowe kapele, które wywróciły do góry nogami rodzimą scenę muzyczną. Komunistyczna rzeczywistość okazała się sprzyjać temu ekstremalnemu gatunkowi muzycznemu, a Polska z biegiem lat stała się kolebką metalu. Najważniejszą formacją z tamtego okresu był KAT, przez wielu uznawany za prekursora ciężkiego grania w Polsce. Obok zespołów Turbo i TSA należał do tzw. „Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu”. Najlepsze lata zespołu przypadają na okres PRL i czasy transformacji ustrojowej, a także drugą połowę lat 90.

W roku 2004 nastąpiły poważne zmiany w składzie KATa. Grupa zakończyła współpracę z perkusistą Ireneuszem Lothem, a następnie z Romanem Kostrzewskim, który przez kolejne lata nagrywał i koncertował pod szyldem Roman Kostrzewski & Kat. Natomiast oryginalna formacja zwróciła się w stronę twórczości anglojęzycznej.

Przygotowaliśmy dla was test wiedzy z 10 pytaniami, dzięki któremu przypomnicie sobie twórczość legendarnej heavymetalowej grupy KAT. Warto więc przystąpić do QUIZU i sprawdzić swoją wiedzę. Życzymy powodzenia!

Quiz. W PRL nikt nie grał tak, jak KAT. Jak dobrze znasz legendę polskiego metalu?

Pytanie 1 z 10
W którym roku do grupy KAT dołączył wokalista Roman Kostrzewski?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Tak żegnano szkołę w PRL-u! Zobacz jak wtedy wyglądały zakończenia roku [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Polska black metalem stoi? Oto najlepsi przedstawiciele tego gatunku znad Wisły