To było wyjątkowe wydarzenie. W Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej 10 spotkali się obecni i byli radni miejscy, wybrani do składu Rady Miasta Tarnowa w 1990 roku. Wspólnie upamiętnili 35-lecie odrodzenia samorządu w Polsce. Ówczesna Rada liczyła 44 radnych. Jednym z nich był późniejszy włodarz miasta – były prezydent – Mieczysław Bień:
- Myślę, że samorząd się pięknie rozwijał mimo wszystko, mimo tego, że się upolityczniły troszeczkę, ale to było oczywiste, bo to coś musiało nastąpić. Ale wciąż taki duch czegoś, czego nie ma wyżej jest w samorządzie. Duch chęci zrobienia czegoś. Czasami ponad podziałami, czasami z podziałami, ale jednak do przodu. Myślę, że nie ma lepszej formy niż ta, która jest w samorządzie. Zarządzający miastem jest kontrolowany przez Radę, a przy okazji również przez społeczeństwo, bo został przez nie wybrany – mówił Mieczysław Bień.
Z kolei były prezydent Roman Ciepiela, który również został radnym w pierwszej kadencji, wspominał, że ówcześni samorządowcy wzięli odpowiedzialność za miasto:
- Wspominamy 35-lecie, to wtedy zostałem radnym z list Tarnowskiego Komitetu Obywatelskiego. To było wielkie wydarzenie, można powiedzieć, że przełomowe, bo odzyskiwaliśmy taką decyzyjność na poziomie lokalnym. To już nie partyjne komitety w sobie tylko w wiadomy sposób zarządzały sprawami mieszkańców, ale my sami wzięliśmy odpowiedzialność za to, co się w naszym mieście wtedy działo i co będzie się działo w przyszłości. (…) Dla mnie, człowieka, który wtedy miał 35 lat, kiedy zostawał radnym, to są dokonania całego dojrzałego życia. W tej Sali Lustrzanej, która nie zmieniła się od tamtego czasu, podejmowane były decyzje o zasadniczym znaczeniu, o majątku miasta. W 1990 roku to były skromne środki. Cieszyliśmy się z każdej nowej ławki, z każdej nowej latarni, z każdego wydarzenia, kupionego autobusu, który wówczas był takim symbolem zmian. Dzisiaj miasto jest zupełnie w innym stanie. Wtedy byliśmy my - radni, my romantykami. Nie było sporów politycznych. Rada była jednolita. Te podziały przyszły później, wtedy, kiedy pojawiła się już walka partyjna. Natomiast przy Wałowej 10 zawsze myślało się o mieście bez kategorii partyjnych. I czego życzę obecnym i przyszłym radnym, bo sięgając do pamięci do 1990 roku, to ustanowiliśmy wtedy dobry wzór odpowiedzialności za miasto – przekonywał Roman Ciepiela.
Dodajmy, że Ogólnopolski Dzień Samorządu Terytorialnego przypada 27 maja. Święto zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku, dla upamiętnienia pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]