Banknoty

i

Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Rośnie zainteresowanie przedsiębiorców mikro pożyczkami z Urzędu Pracy

Ponad 2 tysiące wniosków o pożyczki. Zwolnienia grupowe – sto osób straci pracę [AUDIO]

2020-04-27 12:02

Przedsiębiorcy w Tarnowie i regionie tracą z powodu epidemii. Ograniczenie działalności lub jej całkowite zawieszenie spowodowało, że wielu właścicieli firm boryka się z problemami finansowymi. Stąd spore zainteresowanie pożyczkami pomocowymi, których w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, udziela Powiatowy Urząd Pracy. Dotychczas wpłynęło ponad 2 tysiące wniosków. Urzędnicy spodziewają się jednak, że będzie ich o wiele więcej.

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła zmiany w zakresie wsparcia dla przedsiębiorców. Aktualnie o nisko oprocentowaną pożyczkę mogą ubiegać się także mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniali pracowników. Aby skorzystać z całkowitego umorzenia spłaty wystarczy utrzymać działalność przez okres trzech miesięcy od chwili udzielenia pożyczki.

Przedsiębiorcy chcą korzystać z mikropożyczek - mówi dyrektor PUP w Tarnowie Stanisław Dydusiak

- Zainteresowanie jest ogromne. Już wpłynęło ponad 2 tysiące wniosków, a spodziewamy się, że będzie ich więcej – podsumowuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie - Stanisław Dydusiak. - Złagodzenie warunków umorzenia pożyczki jest dodatkową zachętą dla przedsiębiorców, którzy w wyniku epidemii byli zmuszeni zawiesić działalność – dodaje.

Aby ubiegać się o pomoc trzeba złożyć wniosek. Formularze są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy. Wypełnione dokumenty można przesłać pocztą elektroniczą, albo przynieść i złożyć osobiście w Urzędzie. Jest do tego wyznaczone specjalne pomieszczenie, z bezpośrednim wejściem z parkingu. Tam umieszczono skrzynkę, do której można wrzucać wnioski.

Jednocześnie dyrektor Dydusiak informuje o pierwszym przypadku zwolnień grupowych w regionie tarnowskim. Bez pracy zostanie około stu osób zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym. Powodem jednak nie jest epidemia koronawirusa, a decyzja o likwidacji oddziału firmy na terenie Polski. Stąd brak zainteresowania właścicieli oferowanymi przez Urząd Pracy metodami wsparcia.