Pomiar temperatury1

i

Autor: materiały prasowe PWSZ Tarnów System mierzenia temperatury na odległość powstał w tarnowskiej PWSZ

Pomiar temperatury na odległość. Naukowcy z PWSZ zbudowali system dla szpitala [AUDIO]

Justyna Świderska 2020-04-09 7:55

Urządzenie, które ma pomagać w walce z koronawirusem, za kilka dni pojawi się w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie. Do jego budowy naukowcy wykorzystali kamery termowizyjne. Stanowisko pozwala na bezpieczny, bo wykonywany na odległość, pomiar temperatury osób wchodzących do szpitala. W razie wykrycia gorączki - ostrzeże alarmem.

O mierzeniu temperatury na odległość mówi dr inż. Agnieszka Lisowska - Lis

Właśnie dobiegają końca ostatnie testy stanowiska. System powstał w ekspresowym czasie i kosztował 20 razy mniej, niż podobne oferowane na rynku. Oferta komercyjna dla szpitala mogłaby zostać zrealizowana dopiero pod koniec maja. Tymczasem dzięki pracy dr Agnieszki Lisowskiej-Lis i wsparciu władz Wydziału Politechnicznego oraz Uczelni aparatura trafi do szpitala jeszcze w tym tygodniu.

Pomiar temperatury2

i

Autor: materiały prasowe PWSZ Tarnów System wykorzystuje kamery termowizyjne

- Kamera termowizyjna pokazuje nam promieniowanie podczerwone, które jest niewidoczne dla naszego oka, a które możemy odbierać jako „ciepło”. Urządzenie nie oświetla naszego ciała, a jedynie analizuje promieniowanie emitowane przez naszą twarz. Odpowiednie wyskalowanie obrazu otrzymanego z kamery termowizyjnej pozwala nam interpretować go jako pomiar temperatury całej obserwowanej powierzchni – tłumaczy pomysłodawczyni systemu dr inż. Agnieszka Lisowska-Lis.

Pomiar temperatury3

i

Autor: materiały prasowe PWSZ Tarnów Za kilka dni system trafi do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie

Kamerka wykorzystana w systemie jest niewielka, ale jeden pomiar zastępuje ponad sto tysięcy pojedynczych termometrów elektronicznych. Wystarczy, że badana osoba zatrzyma się w odległości 1-2 m przed okiem kamery na kilka sekund. Pomiar można wykonać też w ruchu, badając wiele osób, ale wtedy jest mniej dokładny. Możliwe jest również ustawienie alarmu, który włączy się jeśli kamera wykryje że np. badana osoba ma ponad 37,5oC.

Zaprojektowany w PWSZ system ma wspierać pracę personelu medycznego i poprawić bezpieczeństwo w służbie zdrowia. W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie pojawi się w przyszłym tygodniu.