Złodziej w sklepie

i

Autor: Canva Pro

Wiadomości

Polacy kradną w sklepach na potęgę. Wiadomo, jakie produkty padają łupem złodziei najczęściej!

W Polsce dochodzi do coraz częstszych kradzieży w sklepach. Dane z dwóch ostatnich lat wyraźnie pokazują, że liczba takich incydentów wzrosła o 22 procent pomiędzy 2022 rokiem (32 756 przypadków) a 2023 rokiem (40 016). Łupem złodziei, jak podaje Portal Spożywczy, padają najczęściej podstawowe produkty spożywcze.

Jest coraz więcej kradzieży w sklepach. Z półek znikają przede wszystkim podstawowe produkty spożywcze

Polacy coraz częściej sięgają po towar ze sklepowych półek, za który nie zamierzają zapłacić. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, na które powołuje się Portal Spożywczy, w 2023 roku odnotowano 40 tysięcy kradzieży, które zostały zakwalifikowane jako przestępstwa. Zdecydowanie więcej było w tym czasie wykroczeń, bo aż 278,5 tysiąca. W porównaniu z 2022 rokiem jest to wzrost o 22 procent. Ogromne są również straty ponoszone przez przedsiębiorców w związku z kradzieżami, a także koszty zabezpieczeń, które oszacowano na kwotę 1,7 miliarda euro. Najczęściej do tego typu incydentów dochodzi w sklepach spożywczych, marketach typu cash & carry, galeriach handlowych, a także na stacjach benzynowych.

Większa liczba wykroczeń wynika z tego, że jako przestępstwo jest kwalifikowana kradzież towary, którego wartość wynosi ponad 800 złotych. Wcześniej było to 500 złotych, ale w październiku 2023 roku zwiększono ten limit. Pomimo iż mniej kradzieży zalicza się do przestępstw, to i tak w policyjnych statystykach zauważalny jest spory wzrost w stosunku do 2022 roku. Największy wzrost kradzieży sklepowych odnotowano w w województwie lubuskim – o 45,5 procent. Natomiast najmniejszy w województwie świętokrzyskim – o 5,16 procent.

Co ciekawe, zmieniły się również priorytety złodziei, który częściej sięgają po podstawowe produkty spożywcze, choć jeszcze nie tak dawno mierzyli w towary luksusowe. Taką zmianę zauważa cytowany przez Portal Spożywczy Grzegorz Głogowski, starszy menedżer ochrony w Seris Konsalnet.

— Kilka lat temu kradziono towary bardziej luksusowe, typu alkohol, perfumy. Teraz w sklepach kradzione są głównie podstawowe artykuły spożywcze. W weekendy duże sklepy mają nawet po kilkadziesiąt kradzieży dziennie. Złodzieje wykazują coraz większą pomysłowość i wykorzystują do kradzieży różne techniki. Oprócz przeklejania kodów kreskowych z tańszych produktów na droższe, najpopularniejszą obecnie metodą jest ukrywanie towarów w ubraniach i torbach. Zachowanie tych osób także ewoluuje – są bardziej pewni siebie i przygotowani na różne scenariusze — mówi cytowany przez Portal Spożywczy Grzegorz Głogowski.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Najbogatsze miasta w Małopolsce. Tam żyje się najlepiej [GALERIA]

Quiz. Województwa w Polsce w PRL. Potrafisz wskazać, gdzie znajdowały się te miasta?

Pytanie 1 z 15
Które z tych miast nie znajdowało się w województwie tarnowskim?
NAJWAŻNIEJSZE DECYZJE TUSKA