Wiadomości

Ogród sensoryczny w Parku Strzeleckim. Miał być hitem na mapie Tarnowa, a nie przypadł do gustu mieszkańcom [GALERIA]

2023-10-01 9:22

Sensoryczny Ogród Sztuk jest jedną z tych inwestycji na mapie Tarnowa, które miały stać się hitem, ale stało się inaczej. Został utworzony w miejscu dawnej strzelnicy w ramach rewitalizacji Parku Strzeleckiego, która rozpoczęła się wiosną 2018 roku i trwała aż do końca lipca 2021 roku. W ogrodzie sensorycznym, u podnóża skarp, wybudowano cztery niskie betonowe pojemniki, w których utworzono cztery ogródki: słuchu, smaku, zapachu i dotyku. Jednak nowa atrakcja nie przypadła go gustu tarnowianom. Powodem był brak oczekiwanych doznań. Sprawdziliśmy, jak po dwóch latach od otwarcia wygląda ogród sensorycznych. Zobaczcie naszą galerię!

Ogród sensoryczny w Parku Strzeleckim w Tarnowie miał być hitem

Sensoryczny Ogród Sztuk pojawił się na mapie Tarnowa w ramach rewitalizacji Parku Strzeleckiego, jednego z najbardziej reprezentatywnych miejsce w mieście, położonego u zbiegu ulic: Słowackiego, Piłsudskiego, Romanowicza i Nowy Świat. Do Tarnowa na realizację tego projektu trafiło 5 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Natomiast cała inwestycja miała zakończyć się kwotę wynoszącą ponad 9 milionów złotych. Odnawianie Parku Strzeleckiego miało się zakończyć jesienią 2018 roku, ale prace ciągle się przedłużały, a ich finał nastąpił dopiero pod koniec sierpnia 2021 roku.

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego przebiegła w większości pomyślnie. Jednak utworzony w miejscu dawnej strzelnicy ogród sensoryczny nie spełnił oczekiwań mieszkańców. Nowa atrakcja, która miała stać się hitem, nie przypadła do gustu zwiedzającym. Powodem był nieestetyczny wygląd i ograniczona roślinność. Na pewno nie przypominała ogrodu z przygotowanej w 2018 roku wizualizacji.

Jak wygląda ogród sensoryczny po dwóch latach od zakończenia rewitalizacji Parku Strzeleckiego w Tarnowie?

Ogród sensoryczny miał składać się z czterech części: smaku, słuchu, zapachu i dotyku. Realizacją tych założeń miały być cztery niskie betonowe pomniki odgrywające rolę ogródków. W ogródku słuchu miały wyrosnąć trawy (kostrzewa, miskant, śmiałek, wydmuchrzyca), w smaku krzewy i byliny owocowe (agrest, borówka, porzeczka, truskawka), w zapachu wonne krzewy (azalia, fiołek, lilak, róża), a w dotyku krzewy i byliny o różnorodnych fakturach (berberys, czyściec, klon, laurowiśnia, ognik). Natomiast na bocznych skarpach posadzono rośliny ozdobne w różnych kolorze (barwinek, lawenda, trzmielina).

Pierwsze otwarcie ogrodu sensorycznego nie pokazało jego pełnych możliwości. Zabrakło zapowiadanych przede wszystkim zapowiadanych doznań zmysłowych. Na pierwszy plan przebijał się zaś beton. Miejsce nie przyciągało mieszkańców, ale wieczorami zaczęli się tam gromadzić imprezowicze, którzy pozostawiali po sobie sporo pustych butelek po wypitym alkoholu i innych śmieci. Do ogrodu sensorycznego wyruszyły partole straży miejskiej, a następnie na budynku Biura Wystaw Artystycznych umieszczono kamerę obrotową podpiętą do miejskiego monitoringu.

Jak wygląda Sensoryczny Ogród Sztuk po dwóch latach od zakończenia rewitalizacji Parku Strzeleckiego? Sprawdźcie w naszej galerii!

Tak wygląda ogród sensoryczny po dwóch latach od zakończenia rewitalizacji Parku Strzeleckiego w Tarnowie:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?
Opuszczona Osada Czorsztyn w Małopolsce