Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

i

Autor: Justyna Świderska Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Wydarzenia

Narodowe Święto Niepodległości w Tarnowie. Koncert Solski Patriotycznie oraz pokaz filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku”

2023-11-10 17:36

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Z tej okazji przed budynkiem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się koncert pieśni żołnierskich, niepodległościowych, patriotycznych i harcerskich, które wspólnie z mieszkańcami śpiewać będą aktorzy tarnowskiej sceny oraz SOLski Chór. Wspólne śpiewanie poprzedzi projekcja filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku”.

Narodowe Święto Niepodległości. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przed budynkiem tarnowskiego teatru

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Zostało ono ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Następnie zniesiono je ustawą Krajowej Rady Narodowej z dnia 22 lipca 1945 roku. Narodowe Święto Niepodległości przywrócono ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się uroczystości o charakterze patriotycznym.

W Tarnowie, oprócz miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w sobotę, 11 listopada 2023 roku, przed budynkiem Teatru im. Ludwika Solskiego odbędzie się tradycyjny koncert Solski Patriotycznie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00. Mieszkańcy miasta i okolic będą mieli okazję zaśpiewać wspólnie z aktorami tarnowskiej sceny i solistami z SOLski Chór pieśni żołnierskie, niepodległościowe, patriotyczne i harcerskie.

11 listopada. Projekcja filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku”

Koncert Solski Patriotyczne poprzedzi projekcja filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku”, która rozpocznie się o godzinie 17:00 na ekranie przed przed Teatrem im. Ludwika Solskiego oraz równocześnie na Dużej Scenie.

– Projekcja filmu wprowadzi w radosny czas świętowania niepodległości i zwróci uwagę na wielkich Polaków, którzy wnieśli wiele dobrego do naszej kultury, ale także wzbogacili swoimi osiągnięciami kulturę świata – mówi Piotr Prokop, koordynator projektu Kino Plenerowe TARNOC.

O filmie „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku”

„Jan Szczepanik. Artysta wynalazku” to film z cyklu „Geniusze i marzyciele” poświęconego postaci Jana Szczepanika (1872-1926), genialnego wynalazcy. Zdjęcia do filmu były kręcone latem 2019 r. m.in. w Krośnie, Tarnowie, Warszawie oraz we Lwowie, w Manchesterze i w Wiedniu.

Nieślubny syn córki rolników spod Krosna zwany był później „polskim Edisonem”, czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Był pierwszą osobą, która przełożyła optyczny obraz na małe fragmenty porównywalne do dzisiejszych pikseli. To pozwoliło na przekopiowanie go idealnie na innym nośniku. Pierwsze odbitki sporządzał na tkaninie. Szczepanik był też pierwszą osobą, która przesłała prymitywny obraz na odległość za pomocą linii telefonicznej. Opatentował też system rejestracji i odtwarzania filmu, który bazuje na 3 kolorach podstawowych: czerwonym, zielonym i niebieskim (RGB).

Wydarzenie jest częścią projektu TARNOC. Udział w nim jest darmowy.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Las Buczyna w Zbylitowskiej Górze. To największy cmentarz ofiar Holocaustu w Polsce [GALERIA]

Quiz. „Przypadek”, „Popiół i diament”, „Przesłuchanie”. Pamiętasz najlepsze polskie filmy z czasów PRL?

Pytanie 1 z 10
Kto wcielił się w rolę studenta Witka Długosza w filmie psychologicznym „Przypadek” (1981) Krzysztofa Kieślowskiego?
Wielki sukces Kabaretu Starszych Panów. Historia z Koprem