W związku z „odmrażaniem gospodarki” działalność mogą już wznowić m.in. muzea, galerie sztuki, biblioteki i księgarnie. Powrót do normalności, po niemal dwóch miesiącach przerwy, nie jest łatwy. Niemały wpływ mają na to względy sanitarne.
- Żeby otworzyć muzeum dla publiczności trzeba przygotować regulaminy organizacyjne zwiedzania. Muszę chronić nie tylko zwiedzających, ale też obsługę. Konieczne jest postawienie specjalnych ochronnych pleks, do tego płyny dezynfekcyjne i odpowiednie instrukcje – mówi Andrzej Szpunar dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Według wstępnych planów placówka może zostać otwarta 19 maja.
Do otwarcia drzwi przygotowuje się również Miejska Biblioteka Publiczna. Trzeba przeorganizować przestrzenie we wszystkich filiach.
- Nie będzie wolnego dostępu do półek, trzeba to odgrodzić. Musimy też wydzielić miejsce na kwarantanne dla książek i zamontować osłony z plexi, tak by oddzielić bibliotekarzy od czytelników. Wiemy na pewno, że nie zostaną otwarte czytelnie, gdzie można usiąść i poczytać czasopisma - mówi szefowa placówki Ewa Stańczyk. W tym przypadku są duże szanse na to, że niektóre z filii zostaną uruchomione już 19 maja.
Tymczasem na dniach uruchomiona zostanie wystawa należąca do Biura Wystaw Artystycznych. Znajduje się w budynku dworca PKP. Podziwiać można tam obraz Edwarda Dwurnika. W tym przypadku wystarczy ...otwarcie drzwi i pilnowanie, by do pomieszczenia nie weszło więcej niż sześć osób.
- W głównej siedzibie, znajdującej się w parku Strzeleckim, już w połowie maja planujemy udostępnić wystawę z kolekcji Zofii Stryjeńskiej pn. „Stryjeńska na poprawę humoru”. Prace należą do miasta i ostatni raz były pokazywane w Tarnowie pięć lat temu - mówi Ewa Łączyńska Widz z Biura Wystaw Artystycznych.
Ze względów bezpieczeństwa dyrekcja zrezygnuje z organizacji wernisażu, czyli otwarcia wystawy. Jednocześnie w pomieszczeniu będzie mogło przebywając maksymalnie dziewięć osób.