Ma 101 lat i właśnie został generałem. Zdzisław Baszak awansowany [ZDJĘCIA]

2021-09-27 15:30

To wydarzenie bez precedensu. Jednym z najważniejszych akcentów w ramach tarnowskich obchodów 82. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego było nadanie stopnia generalskiego pułkownikowi Zdzisławowi Baszakowi. To pierwszy przypadek, kiedy nominację na stopień generalski otrzymuje żołnierz, który nie jest już w czynnej służbie wojskowej.

Pułkownik Zdzisław Baszak został generałem

Honorowy prezes tarnowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odebrał nominację generalską podczas obchodów 82. rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość z pełnym ceremoniałem wojskowym odbyła się przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. To wydarzenie bez precedensu. Dotąd nie zdarzyło się, żeby ten zaszczyt spotkał kombatanta, który nie jest w czynnej służbie wojskowej.

- Będę mówił bardzo krótko. Do tej pory nie zwykłem zabierać głosu publicznie i w ogóle dużo gadać. Wierny tradycji - dziękuję bardzo! Za przybycie wszystkich, bardzo dziękuję i życzę Wam żebyście wszyscy dożyli w jak najlepszym zdrowiu i szczęśliwi swojej starości. Jeszcze raz dziękuję - powiedział po odebraniu nominacji generał Zdzisław Baszak.

Dodajmy że Zdzisław Baszak walczył w kampanii wrześniowej. Jest jedynym żyjącym uczestnikiem bitwy pod Pszczyną. Po klęsce polskich wojsk nie złożył broni lecz przeszedł do konspiracji. ​Walczył z niemieckim okupantem w zbrojnym podziemiu. Brał też udział między innymi w akcji "III Most", podczas której przekazał aliantom fragmenty rakiety V2. Po wojnie był więziony przez władze komunistyczne. A w latach 90-tych tworzył tarnowski oddział Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zdzisław Baszak został właśnie generałem Wojska Polskiego.

W ramach obchodów 82-rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyło się również ślubowanie na Rynku uczniów klas pierwszych XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny uczestnicy obchodów z Katedry przemaszerowali pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Tam złożono wieńce. Na koniec przewidziano ceremonię odsłonięcia tablicy pamiątkowej Antoniego Gładysza na fasadzie domu rodzinnego Gładyszów przy ul. Matejki. Decyzją prezydenta RP tarnowianina odznaczono pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Czy znasz stolice wszystkich województw? Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 16
Miastem wojewódzkim mazowieckiego jest?
Gwiazdy na 19. Biegu po Nowe Życie - relacja