"Łowcy cieni" zatrzymali parę przemycającą narkotyki z Hiszpanii do Polski
Michał J. poszukiwany był na podstawie ENA przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie od kilku lat pod zarzutem kierowania zorganizowana grupą przestępczą przemycającą narkotyki z Hiszpanii do Polski na dużą skalę, w specjalnie skonstruowanych skrytkach montowanych w samochodach ciężarowych. Michała J. listami gończymi poszukiwał też Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz Prokuratura Okręgowa w Krakowie.
W grudniu 2024 r. funkcjonariusze Wydziału Operacji Pościgowych CBŚP wspólnie z grupą poszukiwawczą Policji hiszpańskiej wytropili, a następnie zatrzymali podejrzanego w miejscowości Alicante. W dniu 22 stycznia br. drogą lotniczą został przekazany stronie polskiej i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemyt do Polski nie mniej niż 454 kg marihuany i kokainy oraz uczestniczenie w obrocie tymi substancjami.
Para została tymczasowo aresztowana w Polsce
Na wniosek prokuratora Sąd zastosował areszt tymczasowy wobec podejrzanego na okres trzech miesięcy. Razem z Michałem J. zatrzymana została w Hiszpanii jego żona Ewelina J., która również była zaangażowana w przemyt marihuany do Polski i dalszą dystrybucję na terenie naszego kraju. Kobieta również została przekazana stronie polskiej, usłyszała zarzuty i została tymczasowo aresztowana. Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Tarnowie obecnie trwają czynności mające na celu zidentyfikowanie pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierował Michał J.
"Łowcy cieni" CBŚP działali we współpracy z amerykańskim FBI
Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Tarnowie jest kontynuacją postępowania, w którym wykorzystywany jest materiał dowodowy przekazany polskiej policji przez Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych (FBI), w postaci korespondencji wymienianej przez członków grup przestępczych za pomocą specjalnej aplikacji ANOM. Korespondencja ta była przechwytywana przez FBI. Na podstawie materiałów pochodzących z aplikacji ANOM, Prokuratura Okręgowa w Tarnowie skierowała już do sądu kilka aktów oskarżenia, którymi objęto kilkadziesiąt osób zaangażowanych w przestępczość narkotykową. Niektóre procesy sądowe zostały już zakończone, zaś sprawcom wymierzono surowe kary, w postaci wieloletniego pozbawienia wolności.