Rocznik podstawowy to panowie urodzeni w 2004 roku. To oni przede wszystkim zostaną wezwani do stawienia się przed wojskową komisją lekarską. Doroczna kwalifikacja w naszym regionie rozpocznie się 17 kwietnia. Ale nie tylko mężczyźni z rocznika podstawowego otrzymają wezwania.
Polecany artykuł:
- Stawienie przed komisją dotyczy także mężczyzn urodzonych w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. To również osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Wezwania trafiają też do kobiet. Chodzi o panie urodzone w latach 1999–2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, czyli medyczne lub psychologiczne. No i ostatnia grupa to ochotnicy, osoby, które ukończyły 18 lat i chcą odbyć służbę wojskową – wylicza kapitan Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
Kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja
Wojsko przekonuje, że wezwania do stawienia się przed komisją nie należy się obawiać. To jedynie określenie zdolności do odbywania czynnej służby wojskowej, które nie oznacza wcale wcielenia do wojska. Jednocześnie rzecznik Badoń zwraca uwagę, że wezwanie ma swoją moc i konsekwencje i podobnie jak wezwania do sądu czy na policję, nie można go lekceważyć. To obowiązek zapisany w Konstytucji. W najgorszym wypadku grozi nam doprowadzenie przed komisję przez policję lub żandarmerię wojskową.
Doroczną kwalifikację wojskową organizują samorządy terytorialne: wojewodowie, prezydenci i starostowie. Wezwanie zawiera wszystkie potrzebne informacje. Znajduje się tam wyznaczony termin i miejsce, w którym należy się zgłosić. Są również informacje, co trzeba ze sobą zabrać.
- Trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, dokument potwierdzający ukończenie szkoły lub stwierdzający, że kontynuujemy naukę. Natomiast osoby, które mają różnego rodzaju schorzenia, leczą się lub rehabilitują, powinny zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną. Na jej podstawie komisja będzie mogła właściwie ocenić stan zdrowia kandydata i przydzielić właściwą kategorię – mówi Paweł Badoń.
Polecany artykuł:
Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja rozpoczyna się od sprawdzenia tożsamości zgłaszającej się osoby. Następnie kandydaci przechodzą ocenę psychologiczną i fizyczną zdolności do czynnej służby wojskowej. W tym roku, po raz pierwszy, nie będą wydawane książeczki wojskowe, więc nie trzeba zabierać ze sobą zdjęcia. Każda osoba, która stanie przed komisją otrzyma zaświadczenie o uregulowaniu stosunku do czynnej służby wojskowej. Książeczki natomiast będą otrzymywały osoby, które ukończą podstawowe szkolenie wojskowe w ramach wybranej przez siebie formy. Jednocześnie Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie będzie prowadziło akcję informacyjną o różnych formach służby. Po nadaniu stopnia wojskowego szeregowego osoby zgłaszające się do kwalifikacji będą przenoszone do rezerwy.
Osoba, która z ważnego powodu nie może stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie, powinna o tym jak najszybciej poinformować telefonicznie. Wówczas zostanie wyznaczony bardziej dogodny termin. W sumie kwalifikacja w regionie tarnowskim obejmie w tym roku 3 tysiące 600 osób.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]