Najmniej wolnych miejsc zostało, w najbardziej popularnych wśród uczniów, liceach ogólnokształcących. Wakaty są w szkołach technicznych i branżowych. Placówki wywiesiły listy przyjętych uczniów i rozpoczął się kolejny, uzupełniający etap rekrutacji. Biorą w nim udział uczniowie, którzy nie chcą uczęszczać do placówek, do których się dostali, ale które nie spełniają ich oczekiwań.
- Uczeń może złożyć podanie do innej szkoły, w której chciałby być, ale w niej nie ma już wolnych miejsc. Jednak, czy zostanie tam przyjęty, to zależy już od dyrektora danej placówki. Dyrektorzy mają możliwość zwiększenia liczby uczniów w klasie, ale to zależy od ilości sal, możliwości podziału na grupy, liczby nauczycieli. Zwykle są to pojedyncze przypadki, na przykład klasa liczy 32 osoby, a decyzją dyrektora zwiększa się ją do 34 osób – tłumaczy Bogumiła Porębska, wiceprezydent Tarnowa.
W związku z dużym zainteresowaniem uczniów, prezydent miasta zdecydował o utworzeniu czterech dodatkowych oddziałów. Największym wzięciem w tym roku cieszyły się odziały biologiczno-chemiczne, i właśnie dodatkowe klasy pierwsze o takim profilu utworzono w I, II, III i IV Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Z kolei zdecydowanie spadło zainteresowanie klasami typowo humanistycznymi. Wygląda na to, że młodzi ludzie częściej obecnie wybierają kierunki, które w ich mniemaniu, zagwarantują im w przyszłości zawód, dający dobre zabezpieczenie finansowe i pewne zatrudnienie.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]