Lekcja religii

i

Autor: Pixabay Katecheci protestują w sprawie ocen z lekcji religii

Wiadomości

Katecheci oburzeni decyzją minister edukacji. Stanęli w obronie ocen z religii. Powstała petycja do Barbary Nowackiej

2024-02-09 15:11

Minister edukacji Barbara Nowacka podjęła decyzję, że oceny z religii nie będą wliczać się do średniej, a także nie będą wpisywane na świadectwie. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać do nowego roku szkolnego. Jednak nie każdemu podoba się ten pomysł. Swojego oburzenia nie kryją katecheci, którzy rozpoczęli w tej sprawie protest. Katechetki z Tarnowa wystosowały do szefowej resortu edukacji petycję, w której żądają odstąpienia od tej koncepcji. Pismo podpisało już prawie 7 tysięcy osób.

Katecheci bronią ocen z religii. Powstała specjalna petycja do minister edukacji Barbary Nowackiej

Barbara Nowacka, szefowa Ministerstwa Edukacji, zdecydowała, że oceny z religii nie będą wliczać się do średniej, a lekcje tego przedmiotu zostaną ograniczone do jednej godziny w tygodniu. Ponadto mają się odbywać na końcu lub na początku dnia. Pomysł nie spodobał się środowisku katechetów, którzy nie zgadzają się z zapowiadanymi zmianami. Katechetki z Tarnowa wystosowały do minister edukacji petycję o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów.

W obliczu zapowiedzi ministerialnych, a także prac podjętych nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych rozpoczęcia procedury opiniowania projektu nowelizacji wspomnianego rozporządzenia, w którym przewiduje się zmiany dotyczące oceny z przedmiotu szkolnego, jakim jest religia pragniemy wyrazić swoją opinię oraz wnieść uwagi co do tej kwestii:

1. Uważamy, że ocena z religii/etyki powinna pozostać na świadectwie, jako odzwierciedlenie wysiłku ucznia włożonego w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z danego przedmiotu.

2. Ocena z religii/etyki powinna być wliczana do średniej ocen.

3. Ocena pełni rolę motywacyjną i informacyjną, dlatego mamy obowiązek bronić prawa uczniów do jej posiadania oraz wliczania do średniej ocen.

4. Ocena z religii/ etyki, zgodnie z podstawą programową, nie jest za formację.

5. Forsowanie stanowiska usunięcia oceny z religii/etyki jest wyrazem nierównego traktowania uczniów uczęszczających na przedmiot o charakterze wyznaniowym.

6. Uważamy, że model religia lub etyka powinien zostać w Polsce wprowadzony, jako standard edukacyjny oraz wyraz troski Narodu o wychowanie człowieka wartościowego a tym samym wykluczyć opcję NIC.

Ponadto pragniemy zaznaczyć, że obecność lekcji religii w przestrzeni szkolnej ma swoją wartość dodaną poprzez wspieranie szkoły w jej funkcji dydaktycznej, wychowawczej, profilaktycznej, socjalizacyjnej. Redukowanie lekcji religii, umniejszanie jej wartości, marginalizowanie oraz tworzenie zafałszowanego obrazu w przestrzeni medialnej jest postawą niegodną państwa demokratycznego, którego ideą i obowiązkiem jest troska o integralny rozwój młodego pokolenia Polaków – czytamy w petycji katechetek z Tarnowa.

Dokument podpisało do tej pory prawie 7 tysięcy osób. Z jego pełną treścią można się zapoznać na stronie Petycjeonline.com.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej „Na Terlikówce” w Tarnowie [GALERIA]

Quiz. Najlepsze zespoły muzyczne PRL. Czy potrafisz dokończyć teksty tych piosenek?
Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Prześliczna wiolonczelistka” Skaldów. „Prześliczna wio, wiolo, wiolonczelistka, la-la-la...”
Barbara Nowacka w sejmie