Marcin Wilk na potrzeby pracy naukowej próbuje odtworzyć życie dziewcząt i młodych kobiet w międzywojennym Tarnowie. Co konkretnie jest poszukiwane?
- Zapiski osobiste: pamiętniki, listy, ale także zdjęcia czy rysunki. Chodzi o treści przedstawiające punkt widzenia dziewcząt żyjących w Tarnowie międzywojennym. Forma materiałów może być dowolna. Dowolna może być również objętość materiałów. Materiały mogą być anonimowe. Nie jest konieczne podawanie imienia i nazwiska – mówi Marcin Wilk.
Autor, o tym jak ciekawa może być perspektywa dziewczęca opowieści o przeszłości, przekonał się pracując nad dwiema biografiami „Anna Jantar. Tyle słońca. Biografia” oraz „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”. Opisując natomiast ostatnie wakacje przedwojenne w książce „Pokój z widokiem. Lato 1939”, wśród bohaterek umieściłem Marię Piechotkę (z domu Huber), pochodzącą z Tarnowa.
- Film z Gretą Garbo w „Marzeniu”, pierniki z cukierni „Apollo”, a może łyżwy z koleżankami z Urszulanek? To ledwie kilka z kilku możliwości spędzania wolnego czasu dziewcząt i młodych kobiet w międzywojennym Tarnowie. Wiemy o tym z książek, gazet, czasem wspomnień, choć tych ostatnich wciąż nie znamy zbyt wielu – dodaje Marcin Wilk.
Skany pamiętników, listów, ale także zdjęć czy rysunków można nadsyłać na e-mail: [email protected]. W mailu należy zaznaczyć zgodę na udostępnienie materiałów do celów badawczych.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!