Wiadomości

III Kongres Pokoju odbywa się w Tarnowie – Człowiek wartością fundamentalną

2024-03-12 13:50

Już po raz trzeci do Tarnowa przyjechali uczestnicy Kongresu Pokoju. Tym razem obradom przyświeca myśl filozofa i profesora medycyny, Juliana Aleksandrowicza: "Pokój dla Ludzkości jest tym, czym zdrowie dla pojedynczego człowieka."

Pokój stał się niemodny. Mówiła o tym, podczas inauguracji III Kongresu Pokoju w Tarnowie profesor Maria Szyszkowska z Polskiej Akademii Nauk. W swoim wystąpieniu nawiązała między innymi do słów papieża Franciszka na temat wojny, które wywołały ostatnio liczne kontrowersje.

POSŁUCHAJ: mówią uczestnicy III Kongresu Pokoju w Tarnowie

- Naprawę zmienił naukę społeczną kościoła rzymskokatolickiego stwierdzając, że nie ma ani słusznych, ani sprawiedliwych wojen. Że każda wojna jest bezwzględnie zła. Bo jeżeli uznamy, że życie człowieka jest wartością fundamentalną, to wojna jest czymś przerażającym i absurdalnym. (…) Organizacje międzynarodowe, również te powołane do tego celu, w ogóle nie zajmują się zaprowadzeniem pokoju. Tak więc pokój ma znaczenie nie tylko teoretyczne, wychowawcze, ale bardzo praktyczne. Chodzi o ocalenie ludzkiego życia, ale żyjemy w czasach neokapitalizmu, w których człowiek ma znaczenie tylko o ile płaci podatki i raz na kilka lat bierze udział w wyborach. Natomiast człowiek nie jest ceniony, choć jest bez wątpienia wartością fundamentalną. (…) Rządy, koncerny wciąż zamieniają ludzi w „mięso armatnie”, dlatego, że najtaniej można się wzbogacić drogą wojny – konstatuje profesor Maria Szyszkowska.

Wyjątkowe morsowanie pod Bydgoszczą! Tak świętowano Dzień Kobiet

Uczestnicy Kongresu rozmawiają również o wartości pokoju, jego znaczeniu i ochronie, ale także o kontrastach społecznych i wychowywaniu w duchu pokoju. Nie bez znaczenia pozostaje związek pokoju z gospodarką i stojącymi przed nią wyzwaniami. Pod dyskusję poddano tezę likwidacji armii, jako sposobu zaoszczędzenia publicznych pieniędzy, które jednak wiąże się z zagrożeniem pozbawienia państwa możliwości obrony w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

III Kongres Pokoju potrwa w Tarnowie do 13 marca. Towarzyszy mu wystawa prac rysunkowych i rzeźb Jana Stępnia. Będzie ją można do połowy kwietnia oglądać w Pałacu Sanguszków w Gumniskach. Zobaczycie na niej między innymi ptaki, ludziki i koty, które fascynują i inspirują artystę już od kilku lat.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ PRL: Jak dobrze pamiętasz PRL?
Pytanie 1 z 10
Ściany peerelowskich komisariatów były pomalowane farbami: