sala lustrzana

i

Autor: Tomasz Piszczek Tym razem radni nie spotkają się w Sali Lustrzanej

Historyczny moment. Przez koronawirusa miejscy radni w Tarnowie będą obradować zdalnie

2020-04-14 13:00

Na 23. kwietnia zaplanowana jest kolejna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie. Tego dnia radni mają przyjąć między innymi pakiet uchwał przygotowanych przez prezydenta Romana Ciepielę dotyczących wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców najdotkliwiej odczuwających skutki walki z koronawirusem. Po raz pierwszy w historii samorządu mają obradować zdalnie.

Możliwość zdalnego obradowania przez samorządy pojawiła się w pakiecie ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Radni testują i uczą się nowego rozwiązania od kilku tygodni. Mają za sobą już cztery próby, a kolejna w najbliższą środę (15.04.). Pierwsza komisja ma też się odbyć za pomocą wideokonferencji. Nikt nie chce dać plamy, dlatego wszyscy radni cierpliwie ćwiczą.

- Początkowo próbowaliśmy wraz z dostawcą usług eSesja firmą MW Concept - rozwiązanie do wideokonferencji oferowane w usłudze eSesja - jednak jakość połączenia i "przepustowość" serwerów nie spełniła naszych oczekiwań - wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Jakub Kwaśny. Od początku pandemii - w ramach konsultacji klubowych wykorzystywany był natomiast program Zoom Meetings do którego miasto wykupiło dostęp. Obecnie testowane są wideokonferencje właśnie z użyciem tego narzędzia. Próby są obiecujące i myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do odbycia w pełni bezpiecznej sesji online. Wiele kwestii wymagało przećwiczenia. Od technicznych możliwości transmisji sesji, aż po takie prozaiczne jak ustawienie kamery, odpowiednie tło (tak aby kamera nie była nakierowana na okna - pod światło) etc. Równolegle do obrazu radni podobnie jak to dzieje się na sesji będą korzystać z dotychczasowego narzędzia do głosowania i potwierdzania obecności (eSesja).

Na wspomnianym posiedzeniu Rady Miejskiej rozpatrzone mają zostać kolejne projekty uchwał zakładające między innymi przesunięcie terminów spłaty podatku od nieruchomości. Szef samorządu chce również zwolnić z tego podatku firmy, które musiały zaprzestać działalności w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd. Prezydent chce również do 30 września odroczyć przedsiębiorcom konieczność złożenia do Urzędu Miasta deklaracji z informacją o posiadanych przez nich reklamach i urządzeniach, na których są one prezentowane. To obowiązek, który nakłada na nich od początku tego roku opłata reklamowa. Miała ona być pobierana od umieszczonych tablic oraz urządzeń reklamowych.

Nie wykluczone, że chrzest bojowy nowe rozwiązanie przejdzie w Tarnowie już w najbliższy czwartek (16.04.) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Radni chcą tego dnia pochylić się nad problemem przedsiębiorców, którzy od początku miesiąca muszą płacić dużo więcej za wywóz odpadów.

O sprawie pisaliśmy na początku kwietnia. Wywóz śmieci droższy o 630%. Przedsiębiorcy są załamani: To skandal!

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze": cała prawda o gumowych rękawiczkach.