Dzień Świętego Patryka

i

Autor: Hinnerk Rümenapf (Hinnerk R), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Dzień Świętego Patryka to najweselsze święto na świecie!

Dzień Świętego Patryka 2024

Dzień Świętego Patryka 2024. Kiedy wypada? Jak jest obchodzony? Skąd się wzięło to święto?

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca na całym świecie. Jest to święto patrona Irlandii – św. Patryka. Dlatego też najwięcej wydarzeń związanych z jego obchodami odbywa się rzecz jasna w tym wyspiarskim kraju. Jest to najweselsze święto na świecie. Ten dzień ma również swoich zwolenników Polsce. Skąd wzięło się to irlandzkie święto? Jak jest obchodzone? Odpowiedzi znajdziecie w naszym materiale.

Kiedy wypada Dzień Świętego Patryka 2024

Dzień Świętego Patryka jest corocznym świętem obchodzonym zawsze 17 marca. Data ta jest związana ze śmiercią św. Patryka, patrona Irlandii. W przypadku tego święta warto wiedzieć, że jego najważniejszym atrybutem jest liść trzylistnej koniczyny, tzw. Shamrock. Koniczyna jest również jednym z narodowych symboli Irlandii. Legenda głosi, że św. Patryk wykorzystał ją, aby przedstawić ludziom Trójcę Świętą.

Historia Świętego Patryka, patrona Irlandii

Mieszkańcy Irlandii w Dniu Świętego Patryka składają hołd swojemu patronowi. Św. Patryk urodził się w 385 roku w Brytanii. Jako chłopiec, o czym mówią legendy, został porwany i sprzedany do Irlandii. Tam przez wiele lat zajmował się wypasaniem owiec. Pewnego dnia został natchniony przez Boga, co pomogło mu uciec z rąk porywacza. W podzięce św. Patryk podjął misję nawracania pogan w Irlandii na chrześcijaństwo. Natchniony studiował teologię, dzięki czemu w przyszłości został biskupem. Św. Patryk wprowadził również formę działalności kościelnej. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych, a także uwolnił Irlandię od plagi węży, a pod koniec życia dokonał jej chrztu.

Jak jest obchodzony Dzień Świętego Patryka w Irlandii?

Dzień Świętego Patryka jest dla Irlandczyków szczególnym świętem. 17 marca mieszkańcy tego kraju są zwolnieni od pracy, a zamiast tego od rana do wieczora paradują w zielonych strojach, charakterystycznych czapkach i przebraniach. Puby celebrują ten dzień zielonym piwem, czyli znanym na całym świecie Guinnessem i irlandzką whiskey. Najwięcej wydarzeń odbywa się oczywiście w Dublinie. Przyjeżdżają tam tysiące osób z całego świata i oddają się wspólnej zabawie.

Jak jest obchodzony Dzień Świętego Patryka w Polsce?

W Polsce Dzień Świętego Patryka jest świetną okazją do spędzenia szalonego wieczoru w gronie znajomych. W wielu krajowych barach i pubach można tego dnia wypić tradycyjne irlandzkie piwo. Puszczana jest też irlandzka muzyka, a niektórzy pracownicy przebierają się w dedykowane temu świętu stroje.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Najlepsi polscy piosenkarze lat 90. Te hity podbiły serca milionów słuchaczy!

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment hitu „Imię deszczu” śpiewanego przez Andrzeja Piasecznego z zespołem Mafia. „Zostań, bo ta noc, to ona płacze deszczem. Zostań, bo jak nikt...”

Tak mieszka Tomasz Szczepanik. Luksusowy apartament na Teneryfie robi wrażenie! [GALERIA]

Pamiętacie „Bar”? " Doda i Dobrusia darły tam koty. Dziś obie działają w tej samej branży