PIP

i

Autor: Jadwiga Kozioł

Duży wzrost liczby wypadków na budowach!

2022-02-18 14:50

Prawie o drugie tyle wzrosła liczba wypadków na budowach w Tarnowie i powiecie tarnowskim. Podwoiła się liczba śmiertelnych wypadków. Pracodawcy nagminnie lekceważą sobie zagrożenia przy pracach na wysokościach i nie dbają o zabezpieczenia. Często, nawet jeśli pracownicy je mają, nie korzystają z nich. Firmy oszczędzają też na bezpieczeństwie.

Jak wynika z kontroli przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Państwową Inspekcję Pracy w Tarnowie, pracodawcy nie tylko lekceważą zagrożenia w pracy na wysokościach i nie dbają o zabezpieczenia, ale również oszczędzają na bezpieczeństwie. Zwykle koszty zabezpieczenia stanowisk pracy oraz samej pracy okazują się większe niż zakładają to w przetargach i postanawiają zaoszczędzić właśnie na kosztach pracy. Często kierownicy budowy i przełożeni w ogóle nie reagują na ostrzeżenia inspektorów, mówi Benedykt Zygadło, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Tarnowie. 90 proc. śmiertelnych wypadków przy pracy w ubiegłym roku to praca na wysokości. W ubiegłym roku w Tarnowie i powiecie doszło do 19 wypadków na budowach, w tym 6 śmiertelnych i 3 ciężkich. Dla porównania w 2020 było ich 11, w tym 3 śmiertelne. Wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, by zapobiec wypadkom zwłaszcza na budowach, szykuj się w czerwcu i wrześniu w Tarnowie i powiecie.

- Często tak bywa, że pracownicy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, ale nie wiedzą, jak je stosować, a nawet jeśli już stosują, to nie potrafią się nimi prawidłowo zabezpieczyć. Często jesteśmy świadkiem sytuacji, że pracownicy chodzą po dachu, mają zapięte szelki, które niby mają ich zabezpieczyć przed upadkiem z wysokości, ale okazuje się, że te szelki do niczego nie są podpięte. Pozorna pewność, że się nic nie stanie, a właściwie to żadnego zabezpieczenia. Jest kierownik budowy, są inne osoby i w ogóle na to nie reagują. To lekceważenie spraw bezpieczeństwa. Jeśli mówi się osobom, które wykonują roboty budowlane, że praca na wysokości to jest praca powyżej jednego metra i muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczeni przed upadkiem, to okazuje się, że oni to lekceważą. Nie znają takiego obowiązku i twierdzą, że jeżeli nawet mogliby spaść z takiej wysokości, to nic im się nie stanie. Inspektorzy pracy jednoznacznie wskazują na to, że pracodawcy i pracownicy lekceważą sobie zagrożenia, uważają, że im się po prostu uda – mówi Benedykt Zygadło, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Tarnowie.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"

Czy masz objawy tętniczego nadciśnienia płucnego?

Pytanie 1 z 7
Czy odczuwasz duszność, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego?
Zawalił się fragment kamienicy w Radomiu