Znicze

i

Autor: ŁG Zdjęcie ilustracyjne

Czas refleksji i zadumy. Wspominamy tych, co odeszli [WIDEO]

2020-10-31 15:32

Śmierć zawsze przychodzi za wcześnie. W minionym roku w Tarnowie pożegnaliśmy wiele wspaniałych osób. Odeszli od nas społecznicy, artyści, lekarze i przedsiębiorcy. Aktywność wielu z nich miała wpływ na rozwój miasta. Zapalmy im świeczkę dziękując za poświęcenie i zaangażowanie. W Eska Tarnów wspominamy osoby, które odeszły w minionym roku.

***

DOROTA SKRZYNIARZ. Zawsze uśmiechnięta, niezwykle pracowita i zaangażowana w wiele społecznych spraw. Wieloletnia dziennikarka Radia MAKS, była też zastępcą prezydenta Tarnowa oraz nauczycielką i wychowawczynią m.in. w Zespole Szkół Budowlanych i w Szkole Podstawowej nr 24 w Tarnowie.

***

ANTONI SYPEK. Wielki gawędziarz i znawca historii Tarnowa. W niezwykły sposób opowiadał o ludziach i miejscach charakterystycznych dla miasta. Był założycielem i wieloletnim szefem Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. To on zainicjował doroczne kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków tej nekropolii.

***

DOROTA JAKUS-STOGA. Tarnowska lekarka, która z poświęceniem ratowała życie innych. Kobieta o wielu pasjach, miłośniczka górskich wędrówek i wielka fanka twórczości zespołu KULT. W zbiórkę środków na jej leczenie zaangażowało się wielu przyjaciół, środowisko lekarskie i tysiące tarnowian. Pozostanie w naszej pamięci jako uśmiechnięta i niezwykle pogodna osoba.

***

RYSZARD TERTIL. Wnuk byłego burmistrza Tarnowa, Tadeusza Tertila, określanego mianem „burmistrza niepodległości”. Był bardzo mocno związany z Tarnowem, swoim rodzinnym miastem, kochał go i żył nim po ostatnie dni. Dumnie wspominał czasy nie tylko dzieciństwa i młodości, ale żywo interesował się tym, jak miasto żyje dzisiaj. Odwiedzał Tarnów z okazji kolejnych rocznic i uroczystości. Ryszard Tertil został pochowany w Rykach.

Tarnów pamięta. Wspomnienie o tych, co odeszli

***

ANDRZEJ ZIEMBIROWSKI. Zawsze bardzo pogodny, uprzejmy i uśmiechnięty. Wielokrotny rekordzista i medalista mistrzostw Polski w pływaniu. W ostatnich latach mocno zaangażował się w sprawy i problemy osób niepełnosprawnych. Zajmował się m.in. eliminowaniem barier architektonicznych w mieście. Bardzo uważnie słuchał i nigdy nie odmawiał pomocy.

***

JAN MATRAS. Ceniony i niezwykle utalentowany tarnowski artysta. Pozostawił po sobie ponad pół tysiąca prac. Uprawiał malarstwo olejne, pastele oraz ulubioną akwarelę. Zajmował się również sztuką użytkową. Był wykonawcą niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Papieża Jan Pawła II w Tarnowie.

***

AGNIESZKA PACOCHA. Terapeutka osób niepełnosprawnych. W pracy dawała z siebie 100%. Nigdy nie odmawiała nikomu pomocy. Była silna i nie poddawała się aż do końca. Przejmującą historią jej choroby żyło wielu mieszkańców Tarnowa. Wspierali ją podczas organizowanych aukcji i zbiórek. Jej ostatnią wolą była prośba, aby zamiast kwiatów przynoszonych na jej grób, wspomóc leczenie osób chorych onkologiczne.

***

ZBIGNIEW PROĆ. Działacz gospodarczy i przedsiębiorca, wieloletni szef Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, członek Rady Gospodarczej przy prezydencie miasta. Był prezesem Tarnowskiego Klastra Przemysłowego. Jedną z jego pasji było malarstwo. Był mecenasem tarnowskich artystów. To z jego inicjatywy wybudowano w mieście pomnika króla Władysława Łokietka.

***

MAREK KUHL. Lekarz gastrolog z dużym poczuciem humoru. Pacjenci cenili go przede wszystkim za duże doświadczenie i empatię. Wesoły, pełen energii i niezwykle oddany misji lekarza. Pracował m.in. w Zespole Przychodni Specjalistycznych oraz w szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie.

***

MIECZYSŁAW KAWA. Niezwykle życzliwy, ciepły i oddany pracownik Urzędu Miasta Tarnowa. Był osobą bardzo zasłużoną dla służby zdrowia w mieście nad Białą oraz dla całego regionu tarnowskiego. Był zaangażowany m.in. w przekształcenia systemowe ochrony zdrowia w Tarnowie.Swoim współpracownikom zawsze starał się służyć pomocą. Angażował się w działalność społeczną dla lokalnej społeczności.