Udział w programie telewizyjnym był dla nich nie lada wyzwaniem. Zaczęło się od castingu, po którym przyszła propozycja uczestnictwa w nagraniu dwóch odcinków programu. Na podstawie przesłanych materiałów podopieczni Fundacji Rehabilitacji Edukacji Pracy Integracji z Tarnowa, przygotowywali pytania do zaproszonych gości. Mieli okazję spotkać się oko w oko z Robertem Makłowiczem i Natalią Kukulską.
- To było duże przeżycie. Okazało się jednak, że są bardzo mili. Niektórzy gwiazdorzą, a po nich nie było tego widać. Zadanie było trudne, bo stres był duży. Wszędzie były kamery, ale wspieraliśmy się. Mogliśmy razem układać pytania, pytać terapeutów. Nie wszystko zostało pokazane w telewizji. Ja zapytałam pana Makłowicza, czy piekł „serowe pipki”, jak nasz pan kierownik. Zaprosiłam go do naszego warsztatu. Warto było wziąć w tym udział. Ja spełniłam swoje marzenie, bo jak byłam mała, to chciałam wziąć udział w takim programie – mówili w trakcie konferencji prasowej uczestnicy programu Autentyczni.
Uczestnicy musieli sporo się nauczyć. Dużym wyzwaniem były dla nich bardzo częste zmiany w terminarzu nagrań, które wymagały od nich zmiany planów. Wszyscy jednak przyznają, że jeżeli będzie taka możliwość, to chętnie wrócą na plan zdjęciowy.
- My ciągle żyjemy w społeczeństwie, które nie jest otwarte na żadną inność. Polacy nie są przyzwyczajeni do różnorodności, a w zakresie neuro różnorodność, to jest pojęcie, które dopiero się rozwija. To nie jest wózek, ani biała laska, tylko niepełnosprawność połączona z jakimiś dziwnymi zachowaniami. Mamy błędne pojęcie na temat autyzmu. Więc takie programy są potrzebne, potrzebne jest otwieranie się na ten temat, zwłaszcza, że coraz więcej dzieci jest pod tym kątem diagnozowanych. Trzeba o tym mówić, żeby takim osobom jak najbardziej ułatwić życie. Tym osobom będzie się lepiej żyło i pracowało, jeżeli będą miały wokół siebie środowisko, które ze zrozumieniem, akceptacją i szacunkiem podchodziło do różnych zachowań – zauważa Tomasz Eliasz Wardzała, kierownik Fundacji REPI.
Poniżej prezentujemy opracowane przez Fundację REPI sylwetki wszystkich uczestników programu:
Pan Krzysztof Mitera – uczestnik programu „Autentyczni”
Krzysztof w stosunku do innych jest zawsze uśmiechnięty i życzliwy. Jest bardzo koleżeński i otwarty. Lubi spędzać czas z innymi ludźmi, a co najważniejsze oni też lubią jego towarzystwo. Wypowiada się z szacunkiem zarówno do starszych jak i młodszych. Kiedy zobowiązuje się do zrobienia czegoś to zawsze dotrzymuje słowa. Jest punktualny, szanuje czas innych osób. Wiele czasu spędza na portalach społecznościowych. Ogląda telewizję, a szczególnie seriale i wiadomości. Interesuje się bieżącymi wydarzeniami oraz śledzi sukcesy polskich sportowców. Chętnie bierze udział w występach na scenie. Jego humor i talent sceniczny nie przestają zaskakiwać. Nigdy się nie nudzi. W każde wakacje stara się gdzieś wyjechać. Regularnie chodzi na basen. W cieplejsze dni robi sobie rowerowe wycieczki. Ma bogaty księgozbiór dotyczący przyrody.
Pan Dawid Nieć – uczestnik programu „Autentyczni”
Dawid jest osobą bezkonfliktową. Bywa nieśmiały w stosunku do osób, których nie zna. Jest koleżeński i pomocny wobec swoich kolegów i koleżanek w Warsztacie. Lubi angażować się w dodatkowe prace, chętnie je podejmuje i nigdy nie odmawia pomocy. Wywiązuje się ze swoich obowiązków domowych. Dawid jest osobą, która czerpie radość z aktywności fizycznych: siłownia (ma nawet swoją w domu), treningi wspinaczkowe i pływackie. Interesuje się wiadomościami bieżącymi i chętnie o nich opowiada. Lubi zwierzęta w szczególności psy, z którymi spędza czas wolny i dużo poświęca im czasu. Lubi dobrze wyglądać i zwraca uwagę na swoją garderobę. Działa w swoim środowisku lokalnym jako strażak w OSP Zakrzów.
Pani Marlena Morys – uczestnik programu „Autentyczni”
Marlena mieszka w Tarnowie. Lubi swoje miasto i jego atmosferę. Jest sobą odważną, asertywną, nie boi się wyrażać własnego zdania. Jest komunikatywna. Lubi rozmawiać z ludźmi na różne tematy. Chętnie służy pomocą innym. Jest dokładna i ambitna. Jest także uparta. Lubi postawić na swoim i nie przekonają jej żadne argumenty, pracuje nad zmianą tej cechy. Ma kilka sprawdzonych przyjaciół i wielu znajomych. Jest wysportowana. Pokonała swój starach i zaczęła regularnie uczęszczać na zajęcia wspinaczkowe i pływackie. Chętniej wykonuje różne ćwiczenia fizyczne. Treningi pozytywnie oddziałują na jej samopoczucie. Ma większą motywację do wykonywania codziennych obowiązków. Jest coraz bardziej odpowiedzialna i chętniej wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Uwielbia czytać. Lubi słuchać muzyki, pozwala jej się to zrelaksować. W domu pomaga mamie w opiece i wychowaniu rodzeństwa.
Pani Justyna Pałka – uczestnik programu „Autentyczni”
Justyna zaangażowana jest w prace zlecone do wykonania na mieście, np. kontakt z urzędami, doręczanie korespondencji. Załatwia sprawy w różnych instytucjach, dokonuje zakupów. Potrafi wybrać korzystne dla siebie sytuacje i umie stawiać granice. Jest osobą niekonfliktową, stara się dbać o potrzeby innych. Chętnie bierze udział w konkursach. Z powodzeniem pełni funkcję w Prezydium Samorządu Uczestników (którąś kadencję z rzędu). Łatwo nawiązuje kontakty z innymi co zjednuje jej ogólną sympatię.
Pan Sebastian Kołodziej – uczestnik programu „Autentyczni”
Jest asertywny, jednocześnie w relacjach z innymi jest spokojny i opanowany. Podejmuje się wykonywania większości zadań lubi pracować z nowymi narzędziami, z którymi dotychczas nie pracował. Otwarty na nowe techniki wykonywania rękodzieła, które wykorzystujemy w Warsztacie. Trenuje wspinaczkę, bierze udział w zawodach wspinaczkowych i pływackich. W wolnych chwilach, odwiedza znajomych, jeździ na rowerze i ogląda programy telewizyjne takie jak „Koło Fortuny”, „Milionerzy”, „Policjanci i Policjantki”.
Pan Edward Lusztyn – uczestnik programu „Autentyczni”
Edward jest pracowity, po zakończeniu powierzonego zadania prosi o kolejne zadania i z zaangażowaniem je wykonuje. Chętnie bierze udział w konkursach plastycznych. Prowadzi niezależny tryb życia, samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe, korzysta ze środków komunikacji miejskiej. Jest tolerancyjny, spokojny, opanowany, kulturalny i przyjacielsko nastawiony. Nie angażuje się w sprawy, które go nie dotyczą, nie krytykuje i nie ocenia innych. Zdecydowanie wyraża jednak własne opinie o różnych sprawach i stara się uzasadniać swoje racje. Potrafi być asertywny i w sposób rzeczowy wyrażać swoje poglądy.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]