Artur Ważny

i

Autor: Portal Diecezji Tarnowskiej Bp Artur Ważny został nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Wiadomości

Biskup z Tarnowa został ordynariuszem diecezji sosnowieckiej. W ostatnich latach doszło tam do serii skandali obyczajowych

2024-04-24 15:09

Papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego ordynariuszem sosnowieckim – poinformowała we wtorek Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji sosnowieckiej w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych, które odbiły się głośnym echem w mediach w całej Polsce. Po jednym z nich odszedł ze stanowiska poprzedni ordynariusz sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Chodzi o gejowską imprezę, w której brał udział ks. Tomasz Z. z parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Bp Artur Ważny nowym biskupem sosnowieckim. Poprzednik odszedł w cieniu skandalu

Od 24 października 2023 r. administratorem apostolskim sede vacante (na czas określony) diecezji sosnowieckiej był metropolita katowicki arcybiskup Adrian Galbas SAC. Powodem była rezygnacja bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Hierarcha złożył ją po bulwersujących zdarzeniach z udziałem duchownych, do których doszło na terenie diecezji sosnowieckiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała we wtorek, 23 kwietnia 2024 roku, że „Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego”.

Kim jest bp Artur Ważny, nowy ordynariusz diecezji sosnowieckiej?

Bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia przyjął 30 stycznia 2021 r. Za swoją dewizą wybrał słowa „Patris corde” (Ojcowskim sercem). W Konferencji Episkopatu Polski bp Ważny pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa. Wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W 2010 r. został mianowany diecezjalnym egzorcystą, a w 2019 ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.

Od kilkunastu lat bp Ważny zaangażowany jest w Domowy Kościół (gałąź małżeńską ruchu Świato-Życie) oraz Spotkania Małżeńskie. Jest także współzałożycielem i pierwszym duszpasterzem wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie oraz Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie. Ponadto przez kilkanaście lat uczestniczył w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”. Zorganizował także i prowadził pierwsze duszpasterstwo związków niesakramentalnych w diecezji tarnowskiej.

Diecezją sosnowiecką w ostatnich latach wstrząsnęły liczne skandale obyczajowe

W diecezji sosnowieckiej, której ordynariuszem został mianowany bp Ważny, w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych, które odbiły się głośnym echem w mediach w całej Polsce.

W 2010 r. pełniący wówczas funkcję rektora sosnowieckiego seminarium ks. dr Mariusz T. miał wdać się w szarpaninę w klubie gejowskim. Po nagłośnieniu sprawy przez media duchowny jeszcze przez półtora roku pełnił funkcję rektora. Po interwencji Stolicy Apostolskiej sosnowieckie seminarium zostało rozwiązane, a studiujący w nim alumni przeniesieni do Częstochowy, gdzie do dziś działa Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej.

W marcu 2023 r. przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu znaleziono zwłoki 26-letniego diakona, który miał na ciele liczne obrażenia, wskazujące na zabójstwo. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu wynika, że diakona zabił 40-letni ksiądz, który następnie sam popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu. Konflikt między duchownymi miał trwać od pewnego czasu. Ksiądz miał m.in. wysyłać diakonowi wiadomości sms-owe z groźbami. Śledztwo w sprawie śmierci diakona i księdza zostało umorzone, o czym w marcu poinformowała sosnowiecka prokuratura. Z ustaleń śledczych wynika, że ksiądz zabił diakona, oddając do niego sześć strzałów z rewolweru i zadając wiele ciosów nożem; potem popełnił samobójstwo.

Inna głośna sprawa wydarzyła we wrześniu 2023 r., kiedy w mieszkaniu ks. Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii p.w. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, doszło do interwencji pogotowia i policji. Wydarzenie opisała „Gazeta Wyborcza”, nazywając je imprezą o charakterze seksualnym, która wymknęła się spod kontroli. Gdy jeden z uczestników spotkania stracił przytomność, inny wezwał pogotowie, ale ratowników nie chciano wpuścić do środka. Ostatecznie na miejsce wezwano policję, po interwencji której ratownicy mogli zająć się nieprzytomnym. W styczniu 2024 r. ksiądz Tomasz Z. został aresztowany m.in. pod zarzutem przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenia pomocy oraz udzielania narkotyków.

20 marca 2024 r. służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Po przyjeździe na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego młodego mężczyznę. Jego życia nie udało się jednak uratować. Następnego dnia Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności zgonu. Ksiądz, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Nie przyznał się do winy. Po przesłuchaniu został zwolniony.

Ksiądz w diecezji pełnił funkcję sędziego sądu biskupiego. Po tragedii decyzją administratora diecezji arcybiskupa Adriana Galbasa został zawieszony w pełnieniu tej funkcji do czasu wyjaśnienia sprawy.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Ten drewniany kościół jest perłą na mapie Małopolski. Kiedyś parafianie nie mogli się w nim modlić [GALERIA]

Quiz. Najwięksi amanci PRL. To w nich kochały się miliony kobiet!

Pytanie 1 z 10
Wcielił się w niezapomnianą rolę Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. To:
Stanisław Mikulski
Tajemnicza śmierć na plebanii w Sosnowcu