Nazwa "Perun" pochodzi od słowiańskiego boga piorunów. To autonomiczny robot bojowy. Dzięki modułowej konstrukcji ma on wyręczać żołnierzy w wykonywaniu zadań na nowoczesnym polu walki. Wojskowi widzą dla niego zastosowanie w działaniach logistycznych, rozpoznawczych, a nawet w misjach bojowych. Wyposażono go między innymi w karabin maszynowy produkowany właśnie pod górą św. Marcina. Pojazd przeszedł już testy na poligonie w Giżycku. Zebrał pochlebne opinie.
– Autonomiczne platformy to niewątpliwie przyszłość pola walki. Uszkodzony pojazd da się wyremontować czy też pozyskać nowy, ludzkie życie jest natomiast bezcenne – ocenia Henryk Łabędź, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.Wpisując się w ten przyszłościowy trend, nasze Konsorcjum realizuje projekt stworzenia autonomicznej platformy, która zdejmie z barków piechoty coraz to cięższe wyposażenie indywidualne, pozwoli na wzięcie na misję więcej amunicji i specjalistycznego wyposażenia oraz wspomoże ich w realizacji zadań patrolowych czy też rozpoznawczych. Produkt wzbudza coraz to większe zainteresowanie naszych żołnierzy i liczymy, że Siły Zbrojne RP również identyfikują potrzebę posiadania sprzętu tej kategorii.
Testowany prototyp wyposażony jest w Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia A3C z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm produkowany w Zakładach w Tarnowie oraz nieletalne systemy odstraszania. Na pokładzie ma zamontowane także detektor kierunku strzału, stację meteo, oraz urządzenia do wykrywania skażeń i promieniowania. Według konstruktorów ma być w stanie pracować ciągle przez co najmniej 10 godzin na jednym ładowaniu.
Konstrukcja jest dziełem konsorcjum firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oprócz Zakładów Mechanicznych w Tarnowie tworzą je również: zakłady STEKOP z Białegostoku oraz Wojskowa Akademia Techniczna, a projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Przyszłościowe technologie dla obronności - konkurs młodych naukowców". W jego ramach pozyskano 6,5 mln zł na realizację projektu.