Perun - bezzałogowy pojazd bojowy

i

Autor: Zakłady Mechaniczne Tarnów Perun - bezzałogowy pojazd bojowy

Bezzałogowy pojazd "Perun" po testach na poligonie. Powstaje w ZM w Tarnowie [WIDEO]

Tomek Piszczek 2020-09-18 18:30

Przeszedł już testy na poligonie. Ma szansę wesprzeć żołnierzy na polu walki. Mowa o zdalnie sterowanym robocie bojowym Perun​. To prototypowy pojazd autonomiczny, przy którego tworzeniu pracują Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Pod górą Św. Marcina powstaje między innymi jego uzbrojenie. Wojskowi widzą do niego wiele zastosowań.

Nazwa "Perun" pochodzi od słowiańskiego boga piorunów. To autonomiczny robot bojowy. Dzięki modułowej konstrukcji ma on wyręczać żołnierzy w wykonywaniu zadań na nowoczesnym polu walki. Wojskowi widzą dla niego zastosowanie w działaniach logistycznych, rozpoznawczych, a nawet w misjach bojowych. Wyposażono go między innymi w karabin maszynowy produkowany właśnie pod górą św. Marcina. Pojazd przeszedł już testy na poligonie w Giżycku. Zebrał pochlebne opinie.

– Autonomiczne platformy to niewątpliwie przyszłość pola walki. Uszkodzony pojazd da się wyremontować czy też pozyskać nowy, ludzkie życie jest natomiast bezcenne – ocenia Henryk Łabędź, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.Wpisując się w ten przyszłościowy trend, nasze Konsorcjum realizuje projekt stworzenia autonomicznej platformy, która zdejmie z barków piechoty coraz to cięższe wyposażenie indywidualne, pozwoli na wzięcie na misję więcej amunicji i specjalistycznego wyposażenia oraz wspomoże ich w realizacji zadań patrolowych czy też rozpoznawczych. Produkt wzbudza coraz to większe zainteresowanie naszych żołnierzy i liczymy, że Siły Zbrojne RP również identyfikują potrzebę posiadania sprzętu tej kategorii.

Testowany prototyp wyposażony jest w Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia A3C z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm produkowany w Zakładach w Tarnowie oraz nieletalne systemy odstraszania. Na pokładzie ma zamontowane także detektor kierunku strzału, stację meteo, oraz urządzenia do wykrywania skażeń i promieniowania. Według konstruktorów ma być w stanie pracować ciągle przez co najmniej 10 godzin na jednym ładowaniu.

Konstrukcja jest dziełem konsorcjum firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oprócz Zakładów Mechanicznych w Tarnowie tworzą je również: zakłady STEKOP z Białegostoku oraz Wojskowa Akademia Techniczna, a projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Przyszłościowe technologie dla obronności - konkurs młodych naukowców". W jego ramach pozyskano 6,5 mln zł na realizację projektu.

Tak zmieniał się Tarnów. Wystawa zdjęć Pawła Topolskiego
BANALNY quiz z języka polskiego. Komplet punktów obowiązkiem?
Pytanie 1 z 10
Ile mamy przypadków w językach indoeuropejskich (w tym w polskim)?