Nowy podział administracyjny Tarnowa. 6 dzielnic zamiast 16 osiedli
Podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, która odbędzie się 20 lutego 2025 roku, radni będą przyglądać się projektowy uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji „Założeń do zmian w zakresie funkcjonowania jednostek pomocniczych w Gminie Miasta Tarnowa”. Jego pomysłodawczynią jest przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie Małgorzata Mękal. Koncepcja zakłada likwidację 16 osiedli i zastąpienie ich 6 dzielnicami. Po przeprowadzeniu nowego podziału na mapie miasta znajdowałyby się takie dzielnice, jak: Stare Miasto, Śródmieście, Mościce, Północ, Południe oraz Dzielnica Osiedlowa.
Podział Tarnowa na dzielnice znacząco wpłynąłby na liczbę radnych. W tym momencie w mieście jest 240 członków rad osiedlowych. Jednak po likwidacji 16 osiedli, ta liczba zostałaby ograniczona do 90. Natomiast doszłoby do zwiększenia budżetów. W 2025 roku budżety osiedli wynoszą od 77 do 750 tysięcy złotych, ale już w 2026 roku dzielnice dysponowałyby środkami na poziomie od 400 tysięcy do 1,2 miliona złotych. Dzięki temu dzielnice mogłyby realizować duże inwestycje infrastrukturalne.
![Nowy podział administracyjny Tarnowa](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-biVg-CYDJ-pvVj_nowy-podzial-administracyjny-tarnowa-664x0-nocrop.jpg)
i
Obecny podział administracyjny Tarnowa na osiedla funkcjonuje od blisko dwóch dekad. Choć system ten służył miastu przez lata, to w świetle zmieniających się potrzeb mieszkańców oraz ewolucji samorządności lokalnej, pojawiają się pytania o jego optymalność.
Szczególną uwagę zwraca kwestia niskiej frekwencji w wyborach do rad osiedli. Próg wyborczy, określony na poziomie zaledwie 1% uprawnionych do głosowania, sprawia, że w niektórych jednostkach pomocniczych wystarczająca liczba głosów do uzyskania mandatu jest niezwykle niska (np.: osiedle Legionów H. Dąbrowskiego -17 głosów, Strusina - 27 głosów, Starówka 31 głosów). W praktyce oznacza to, że decyzje dotyczące inwestycji, infrastruktury i innych istotnych kwestii dla mieszkańców mogą być podejmowane przez bardzo wąską grupę osób. Taka sytuacja może prowadzić do podejmowania decyzji, które nie odzwierciedlają rzeczywistych potrzeb i oczekiwań większości mieszkańców danego osiedla.
W związku z niskim zainteresowaniem społecznym istnieje konieczność przemodelowania obecnego podziału osiedli. Podjęcie konsultacji społecznych będzie sprzyjało promocji idei społeczeństwa obywatelskiego, oraz skłoni do głębszej refleksji nad dotychczasowymi i przyszłymi kierunkami rozwoju osiedli – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Ponadto w nowych dzielnicach planowane jest utworzenie biura, które byłyby czynne w dni powszednie w godzinach od 7:30 do 15:30. Biura te pełniłyby funkcję dziennika podawczego Urzędu Miasta Tarnowa. Mieszkańcy miasta mogliby w nich składać pisma urzędowe oraz odbierać pisma awizowane i dowody rejestracyjne samochodów. Zwiększyłoby to dostępność magistratu dla tarnowian, szczególnie osób starszych lub z niepełnosprawnościami, dla których wizyta w urzędzie może powodować trudności.
Konsultacje z mieszkańcami Tarnowa w sprawie nowego podziału administracyjnego miasta będą prowadzone w dniach od 21 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Tarnowianie mogą zgłaszać swoje uwagi:
- pocztą na adres: Rada Miejska w Tarnowie, ul. Legionów 14, 33 -100 Tarnów;
- za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected];
- w trakcie spotkań organizowanych przez Komisję do spraw Osiedli Rady Miejskiej w Tarnowie.
![Tarnów Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Mzg4-nDna-Cre1_tarnow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]