Pomnik króla Władysława Łokietka w Tarnowie

i

Autor: Krystian Janik Pomnik króla Władysława Łokietka w Tarnowie

Wiadomości

Będzie nowe święto w Polsce. Obchody wyznaczono corocznie na dzień 7 marca

2025-01-17 9:14

Rada Miejska w Tarnowie podczas styczniowej sesji ustanowiła dzień 7 marca Świętem Miasta Tarnowa. Jest to najważniejsza dla miasta data, ponieważ tego dnia w 1330 roku miała miejsce jego lokacja. Radni uznali, że nadanie praw miejskich Tarnowowi zasługuje na wprowadzenie do kalendarza nowego święta i podjęli uchwałę jednogłośnie. „W tym dniu wspominać będziemy założyciela Miasta, kasztelana krakowskiego Spycimira Leliwitę oraz kolejne pokolenia mieszkańców Tarnowa, którzy budowali i rozwijali gród Leliwitów” – czytamy w uchwale.

Tarnów. Uchwalono nowe święto. Będzie się odbywać corocznie 7 marca

Rada Miejska w Tarnowie w czwartek, 16 stycznia 2025 roku, zdecydowała o ustanowieniu dnia 7 marca Świętem Miasta Tarnowa. Jest to najważniejsza data w historii miasta, bowiem odnosząca się do nadania mu praw miejskich, która miała miejsce w 1330 roku. Wówczas król Władysław Łokietek wydał Spycimirowi Leliwicie akt lokacji miasta. Święto ma na stałe wpisać się do kalendarza Tarnowa i być corocznie uroczyście obchodzone. Radni podjęli jednogłośną decyzję o jego ustanowieniu.

Pomysłodawcą i twórcą projektu uchwały był radny Ryszard Żądło, reprezentujący Koło Radnych Tak dla Tarnowa. W pierwotnej wersji przedstawionego Radzie Miejskiej dokumentu pojawił się zapis, że 7 marca, w dniu Święta Miasta Tarnowa, ma odbywać się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której będą wręczane nagrody, wyróżnienia i inne tytuły. Jednak w wyniku złożonej autopoprawki ten zapis został usunięty.

Tarnów otrzymał prawa miejskie dnia 7 marca 1330 roku. Rada Miejska w Tarnowie uznając, że nadanie praw miejskich to jedna z najważniejszych dat w historii Miasta - ustanawia dzień 7 marca, rocznicę nadania praw miejskich - Świętem Miasta Tarnowa. W tym dniu wspominać będziemy założyciela Miasta, kasztelana krakowskiego Spycimira Leliwitę oraz kolejne pokolenia mieszkańców Tarnowa, którzy budowali i rozwijali gród Leliwitów – czytamy w uchwale.

Miasto zostało lokowane na prawie niemieckim. Wyznaczony został rynek wraz z siatką ulic. Miasto przyjęło herb właściciela – LELIWĘ. Teren na lokację wybrany został z rozmysłem w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych. Spycimir sprowadzał osadników, trzebił lasy i zakładał nowe wsie. Budował mury obronne wokół Tarnowa oraz budowle miejskie, kościoły w miastach i wsiach, które powstały z jego woli – napisano w uzasadnieniu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Tarnów Radio ESKA Google News
Autor:

Tarnów to jedno z najpiękniejszych miast w Małopolsce. Powinien je zobaczyć każdy turysta [GALERIA]

Quiz. Ziyo to legenda polskiej zimnej fali. Jak dobrze pamiętasz największe przeboje tarnowskiego zespołu?
Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Panie Prezydencie”. „Panie Prezydencie i wy wszyscy święci...”
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie