Sadegh Bagheri

i

Autor: Pixabay / Instagram: pubblicanow.it - screen 70-letni sprzedawca ryb trafił do więzienia za tańczenie i śpiewanie na bazarze

Wiadomości

70-letni sprzedawca ryb tańczył i śpiewał na bazarze. Nie spodobało się to władzy i trafił za kratki

2023-12-13 10:47

Instagram skutecznie rozsławił 70-letniego bazarowego handlarza ryb, który czasem, żeby przerwać codzienną rutynę, zaczynał wśród straganów tańczyć i śpiewać. Sadegh Bagheri trafił do więzienia za „naruszenie moralności publicznej” – poinformował we wtorek portal Iran International.

Tańczący 70-latek został lokalną sensacją Instagrama, co doprowadziło do jego aresztowania pod zarzutem „obrazy moralności publicznej”

Taniec i ludowe piosenki Sadegha Bagheri rozweselały kupujących na targowisku w portowym mieście Raszt i stały się popularne w mediach społecznościowych. Rosnącej sławie położyła kres w ubiegłym tygodniu lokalna policja, która miała zatrzymać zarówno samego Bagheriego, jak i kilkanaście osób, które publikowały nagrania tańczącego handlarza. Zawartość kont została usunięta, a w zamian pojawiła się informacja, że ich działalność „została przerwana ze względu na treści przestępcze”.

Lokalny komendant policji, generał brygady Hossein Hassanpour, powiedział mediom, że policja podjęła działania, ponieważ rozpowszechnianie nagrań tańca Bagheriego „naruszyło moralność publiczną” i „złamało normy”. Przy tej okazji zamknięto też cztery stragany.

Nie był to jednak koniec sprawy. Niepodzielający poglądów władz użytkownicy portalu zaczęli publikować własne filmy, na których sami tańczą w irańskich parkach i na ulicach – do tych samych ludowych melodii co uwięziony handlarz.

Taniec – wyjaśnił portal – jest uważany przez fundamentalistów za rozpustę i dlatego należy do kategorii zachowań całkowicie niedopuszczalnych. Co do muzyki, granica tego, co jest, a co nie jest akceptowane, nie jest precyzyjna. Republika Islamska ma orkiestrę narodową i w kraju odbywają się liczne koncerty, ale od ponad czterdziestu lat nadawca państwowy nigdy ich nie pokazał. Różne szkoły islamu mają odmienne interpretacje. Są takie, które uważają, że dozwolony jest śpiew, ale bez instrumentów; inne – że jest dopuszczalny wyłącznie, jeżeli publiczność jest tej samej płci co śpiewak. Jeszcze inne aprobują śpiew do wtóru tradycyjnych bębnów, a są i takie, które godzą się na każdy rodzaj muzyki pod warunkiem, że nie ma podtekstu seksualnego.

W mniejszych ośrodkach – twierdzi portal – kontrola fundamentalistów jest silniejsza. Podobno do działań podjętych przeciwko śpiewającemu i tańczącemu handlarzowi ryb w leżącym nad Morzem Kaspijskim Raszt doszło z powodu nacisków lokalnego imama.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Najpiękniejsze zamki w Małopolsce. Które miejsca warto odwiedzić? [GALERIA]

Quiz. „Rambo”, „Commando”, „Szklana pułapka”. Jak dobrze pamiętasz filmy akcji ery VHS?

Pytanie 1 z 10
Kim był John Matrix, w którego w filmie „Commando” wcielił się Arnold Schwarzenegger?
Świąteczne zakupy w Niemczech. Czy to się opłaca?