Kinomani z niecierpliwością czekają na kolejną odsłonę festiwalu filmowego w mieście nad Białą. Konkurs główny to zawsze najważniejsza część tego wydarzenia. W roku jubileuszu imprezę czeka jednak nieco zmian. Dotychczas był to Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych. Teraz organizatorzy zdecydowali, że od 35 edycji będzie to Festiwal Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych. Dzięki temu uda się poszerzyć formułę wydarzenia i otworzyć na trendy, które od dłuższego czasu zyskują popularność w kinematografii europejskiej i polskiej. Dlatego widzowie będą mogli zobaczyć z jednej strony klasyczne fabuły, a z drugiej filmy, będące połączeniem różnych form filmowych, oraz koprodukcje.
- Wydaje mi się, że koprodukcje to też jest taki ważny aspekt, który widać w ostatnich latach w kinie europejskim. Coraz więcej powstaje tego typu filmów, coraz więcej kooperacji pomiędzy krajami, także jeżeli chodzi o Polskę. W tym roku pokażemy widzom 12 filmów w konkursie głównym. Na razie udało się potwierdzić 10 tytułów, na dwa jeszcze czekamy. Ma to związek między innymi z pandemią koronawirusa, która przekłada się na kwestie dystrybucji. To jest bardzo dynamiczna sytuacja, ale mam nadzieję, że lada dzień te dwa tytuły uda się również potwierdzić – mówi Jakub Armata, od tego roku dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
W programie 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej znalazły się między innymi takie filmy, jak: „25 lat niewinności – sprawa Tomka Komendy”, „Wolka”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Interior”, „Każdy ma swoje lato”, „Jak najdalej stąd”, „Ostatni komers”, „SWEAT”, „Sole” i „Niepamięć”. Nagrodę Grand Prix festiwalu przyzna jury pod przewodnictwem Juliusza Machulskiego – to laureat nagrody za całokształt twórczości z poprzedniego roku. Ze względu na trwającą jeszcze pandemię, jury będzie obradowało wirtualnie.
Jury, oprócz Grand Prix, będzie mogło przyznać także dwie nagrody specjalne. Swojego laureata wybierze również publiczność 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Festiwal potrwa od 5 do 12 czerwca. Projekcje, spotkania z twórcami, koncerty i wystawy zaplanowano w Kinie Marzenie, Amfiteatrze Letnim, Tarnowskim Centrum Kultury i Galerii Miejskiej BWA. Tymczasem zanim widzowie zobaczą pierwsze projekcje, już mogą wybierać najlepszy film 35-lecia tarnowskiego festiwalu. Internetowy plebiscyt znajdziecie na stronie tarnowskanagrodafilmowa.pl
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]